Maximum pro F. T. Šimona i drahá Běla Kolářová
Galerie Pictura 13. 10. 2021
Text Machková Magda
| Datum 15.10.2021
Na první poprázdninové aukci pražské Galerie Pictura zabodoval Mikulášský trh Františka Tavíka Šimona a téměř třičtvrtě milionová Běla Kolářová potvrdila, že aukční sezona 2021 bude pro její díla jednou z nejúspěšnějších.
František Tavík Šimon: Mikulášský trh, kolem r. 1910,
olej na plátně, 102 x 130 cm,
cena: 1 256 600 Kč, Galerie Pictura 13. 10. 2021
Jedinou milionovou položkou, vydraženou na středeční akci na pražském Zderaze, se stal velkoformátový olej na plátně
Mikulášský trh Františka Tavíka Šimona a ustanovil tak nové autorské maximum na 1,26 milionu korun (minimální podání činilo 830 tisíc korun), což je o necelých 117 tisíc korun více než předchozí rekord z roku 2019, který padl za obraz
New York. Nového majitele jistě zaujaly reprezentativní rozměry obrazu i pečlivé malířské zpracování předvánoční Prahy, oblíbeného Šimonova námětu. Malíř má nyní na svém kontě již čtyři milionové obrazy.
Publikum oslovila i signovaná a datovaná asambláž Běly Kolářové pod názvem
Pocta úředníkovi, který se s těmi šachy nepáral. S konečnou částkou 732 tisíc korun se jedná o pátý nejlepší výsledek umělkyně na domácím trhu s uměním vůbec a rok 2021 se prozatím ukazuje jako jeden z jejích nejúspěšnějších: 3 z 5 nejdražších asambláží se vydražily právě letos. Bez příhozu, za 183 tisíc korun, se prodal i drobný objekt druhého z tvůrčího tandemu manželů Kolářových, Jiřího Koláře, koláž
Jablko – Země ze šedesátých let.
Běla Kolářová: Pocta úředníkovi, který se s těmi šachy nepáral, 1981,
asambláž z kancelářských svorek a párátek na lepence a sololitu, 130 x 78,5 cm,
cena: 732 000 Kč, Galerie Pictura 13. 10. 2021
Za zajímavé ceny byly vydraženy i dvě bronzové plastiky od klasiků českého sochařství. Třičtvrtě metrový odlitek
Tančící dívka Jaroslava Horejce z konce 30. let změnil majitele za 171 tisíc korun (nárůst o 55 tisíc korun), o něco menší, ale robustnější Štursova
Sulamit Rahu byla oceněna na 107 tisíc korun. Modelem pro smyslný akt (téměř dvoumetrová definitiva se nachází ve sbírkách Národní galerie v Praze) byla dánská břišní tanečnice, která pod uměleckým jménem Sulamit Rahu vystupovala v roce 1909 v pražském Kabaretu Lucerna.
Ze 139 prodaných děl se asi nejintenzivněji bojovalo o barevnou litografii Františka Tichého
Břichomluvec z pro autora tak typického cirkusového prostředí: ze základních 7 tisíc korun se více než pětinásobným nárustem posunula na finálních 50 tisíc. Neprodány zůstaly poměrně překvapivě dva obrazy s nejvyšší vyvolávací cenou: Medkova
Rekonstrukce vegetariána z poloviny 60. let za 7,32 milionu a impresionistický
Pařížský trh ruského emigranta Georgije Lapšina za 1,95 milionu korun (podrobněji
zde).
František Tichý: Břichomluvec, kolem r. 1910,
barevná litografie na papíře, 44 x 32 cm,
cena: 50 200 Kč, Galerie Pictura 13. 10. 2021
Vedle výtvarných prací na plátně či papíře nabízela Galerie Pictura i zajímavý průřez sklářským užitým uměním i volnou plastikou z druhé poloviny dvacátého století. Díla z takto specifického materiálu jsou vyhledávána pro efektní ruční zpracování i jistou exkluzivitu limitovaných edic. Na středeční aukci dosáhla na částku 29 tisíc korun
Karafa od Bořka Šípka, nicméně i za nižší, velmi příznivé sumy bylo možné zakoupit vázy Pavla Hlavy (nejúspěšnější položka za 18 tisíc korun) či
rybku ikony českého sklářského umění Reného Roubíčka (15 tisíc korun).