Galeristé očekávají dobrý aukční podzim

Aukční trh ve 2. pololetí 2022

Český trh s uměním vstupuje po rekordním prvním pololetí do podzimní aukční sezóny v dobré kondici. Index Art+, který měří stav aukčního trhu, se v září vyšplhal na hodnotu 1759 bodů. Téměř vyrovnal dosavadní maximum z loňského června.

Český aukční trh s uměním čeká dobrý podzim. Shodují se na tom majitelé největších tuzemských aukčních síní. Sběratelé budou podle nich chtít nakupovat kvalitní umělecká díla s podobným apetitem jako v první polovině roku, kdy na dražbách nechali necelých 911 milionů korun včetně aukčních provize.
 

Nominální a reálný Index Art+

 
V době ekonomické nejistoty a propadů finančních trhů hovoří ve prospěch trhu s uměním jeho stabilita, což ukazují také nominální hodnoty Indexu Art+. „Cena umění roste bez ohledu na poklesy cen nemovitostí či akcií a investice do něj se stávají jednou z nejstabilnějších a nejlépe zhodnocených investic,“ říká Jiří Rybář, majitel aukční síně 1. Art Consulting.
 
„V tuto chvíli stále vidíme silný zájem o umělecká díla, protože nejistota v ekonomice a na finančních trzích umění spíš nahrává. Je však třeba zmínit, že zdražování a komplikující se ekonomická situace řady lidí může mít také dopad na obchod s uměním,“ dodává Martin Kodl, majitel Galerie Kodl.
 
Významným stabilizačním prvkem trhu s uměním je i samotný fenomén sběratelství. Pravověrní sběratelé si jsou často schopni odepřít jiné nákupy, jen aby si mohli pořídit umělecké dílo, po kterém touží. „U nich nepředpokládám nějaký makroekonomický kalkul. Ochlazení zájmu lze očekávat u těch, kteří si dříve dopřáli ojedinělý nákup umění, a nesledovali tím ani sběratelské, a ani investiční cíle," domnívá se Michal Šimek, šéf pražské pobočky Dorothea.
 

Inflace okusuje i trh s uměním

 
K nákupu umění bude sběratele a investory motivovat také stále vysoká inflace. „Lidé mající finanční úspory se je snaží směnit  v podstatě za cokoli, co má trvalou hodnotu. Pořád proto očekávám veliký zájem o umění obzvláště z řad movitých klientů. Stále častěji se na nás obracejí zájemci i mimo aukce, že shánějí něco kvalitního, za co by mohli "vyměnit peníze". Na tuto situaci reagujeme posílením sekce privátního prodeje,“ tvrdí Antonín Zezula, majitel aukční síně Zezula.
 
Dvouciferná inflace ovšem zasahuje i trh s uměním. I když v nominálním vyjádření český trh roste, jak ukazuje Index Art+, po očištění o vliv růstu spotřebitelských cen se vzestupný trend trhu otočil ve druhém pololetí roku 2021. Od loňského června reálná hodnota indexu klesla o 15 procent. 
 
Poprvé od roku 2003, od kdy server Artplus Index Art+ sestavuje, se reálné hodnoty indexu začaly pohybovat opačným směrem než nominální index. V srpnu se dostaly na úroveň roku 2018. Jinými slovy investice do umění před třemi a půl lety nepřinesla v průměru reálné zhodnocení. Nicméně umění dokázalo alespoň ochránit vložené peníze před inflací.
 

Rekordy na spadnutí

 
Letos na jaře padl historický rekord tuzemských aukcí, kdy za obraz Bohumila Kubišty Staropražský motiv zaplatil vítěz dražby 123,6 milionu korun. Segmentu nejdražších děl se podle galeristů bude dařit i ve zbytku roku. „Časem může ubývat kupců umění ve střední kategorii, což souvisí s vývojem kupní síly střední vrstvy obyvatel. Naopak mohou padat nové rekordy uměleckých děl v nejvyšší kategorii, kam ukládá své finance ta nejbohatší skupina,“ uvádí Tomáš Hejtmánek, majitel aukční síně Arthouse Hejtmánek.
 
Chuť sběratelů utrácet bude záviset na nabídce kvalitních uměleckých děl. Galeristé už několik let upozorňují, že je rok od roku těžší získat do dražeb unikátní a nejkvalitnější díla. Část sběratelů vidí nyní šanci prodat svá díla za dobrou cenu. „Nabídka v nadcházející aukci bude skvělá. Je to samozřejmě povzbuzeno stávající situací na trhu. Přispívá k tomu i období, kdy lidé obměňují sbírky v rámci diverzifikace svého kapitálu,“ myslí si Martin Kodl. Na konci listopadu nabídne jeho aukční síň i nedávno objevené dílo od Františka Kupky.
 
Současná  ekonomická situace nijak podstatně neovlivní situaci na trhu s uměním, věří Vladimír Lekeš, majitel aukční síně Adolf Loos Appartment and Gallery. „Kvalitní umění je  stále nejlepší investicí. Do naší prosincové aukce jsme obdrželi několik skutečných „blue chips“ od Toyen, Marie Egner nebo Otakara Kubína,“ dodává Lekeš.
 
Nynější ekonomická situace ovšem může některé vlastníky uměleckých děl od prodeje odradit. Raději si dílo nechají, protože věří, že jde v době vysoké inflace o lepší volbu než získání hotovosti. „Ne vždy je kalkul a spekulace na vysokou cenu tím hlavním motivem k prodeji. Pokud jste sběratel, tak dobře víte, že to, co dnes za určitou cenu prodáte, v budoucnu za podobnou cenu již těžko koupíte zpět,“ upozorňuje Jan Rybář. Na aukci 1. Art Consulting budou k vidění třeba díla Zdeňka Sýkory či Emila Filly.
 

Související články

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční sín...

20. prosince 2023
Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Dovoz uměleckých děl do Česka

Investoři do uměleckých děl či obchodníci s uměním mohou od podzimu využít při dovozu děl ze zemí mimo EU nový celní sklad, který zřídila společnost Artex. Díla umístěná v celním skladu nepodléhají platbě DPH za dovoz do Česka, jejíž sazba se od roku...

19. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články


<