Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně
15. února 2024
Text Valeš Tomáš | Foto Christie's, Sotheby`s | Datum 02.06.2014
Jarní aukční sezóna vrcholí, a to nejen u nás, ale také ve světě a chystané prodeje starých mistrů u Sothebyʼs a Christieʼs nám umožňují se pozastavit na tímto segmentem trhu s uměním.
Květnová aukce Arthouse Hejtmánek ukázala možnosti směřování trhu se starým uměním v domácím prostředí. Nabídka prvotřídních malířských kusů slavila úspěch a v případě obrazu Venuše, Amor, Bakchus a Diana od Parise Bordoneho bylo dosaženo zcela světové ceny (12,4 milionu korun, zde). Za úspěchem stojí nejen "vzácnost" a kvalita díla, ale nepochybně také skutečnost, že obraz bude publikován v připravované malířově monografii. Díky této souhře se stal prodej novodobého importu úspěšným z celosvětového hlediska.
To, že se vyplácí dovážet bohemika, případně některé starožitnosti za účelem prodeje na domácím trhu, je známá věc. Nicméně prodej Bordoneho naznačuje, že je zde prostor také u starého umění. Na otázku, proč se zatím starým mistrům v tuzemským aukcích až tak příliš nevedlo, existuje relativně jednoduchá odpověď. Vše spočívá v angažovanosti samotných aukčních síní, pokud se podíváme do sousedních zemí (Rakousko, Německo, Švýcarsko), tak i u menších aukčních síní jsou alespoň částečně využívaní nadaní absolventi dějin umění, kteří jsou schopni pro obchodníky obstarat k jednotlivým dílům potřebné a často velice důkladné rešerše. Skrze ně je nejen navázán kontakt s jednotlivými odborníky, ale často dochází právě ke zhodnocení jednotlivých položek nejen zpřesněním jejich atribuce, ale také zahrnutím do plánované výstavy či umělecké monografie.
Tato odborná stránka spolu s důslednou propagací, případně cílenou nabídkou stojí za úspěšným prodejem nejen špičkových obrazů či soch, ale také na první pohled nenápadných grafik nebo kreseb. Bohužel je v domácím prostředí u staršího umění tento přístup stále výjimkou, a proto jsou řádově několikanásobné nárůsty cen spíše vzácností. Zaměření na kvalitu nabízených děl (v tomto případě se tuzemský trh neobejde bez importů), dostatečně uměleckohistoricky zpracovaných, tak může přinést jistě úspěšné prodeje a oživit skromnou nabídku často podprůměrných kusů, případně vzácnějších tuzemských uměleckých děl.
Obě na začátku zmíněné aukce, konané 4. (Christieʼs) a 5. (Sothebyʼs) června v New Yorku, samozřejmě patří k elitním prodejním podnikům zaměřeným na staré mistry ve světovém měřítku a v tomto ohledu jsou pečlivě zpracované katalogy často také zajímavým studijním materiálem. Pokud bychom se měli zastavit jen u několika prací, tak v případě Christieʼs nesmí chybět v letošním roce restituovaná Žena krmící papouška od Caspara Netschera (č. kat. 16, olej, dřevo, 46 x 37 cm, odhad 2–3 000 000 USD). Jeden z nejlepších malířových obrazů, datovaný do roku 1666, má doloženou provenienční historii takřka od chvíle svého vzniku. Například se nacházel sbírkách Mnichovské Alte Pinakothek a byl opakovaně publikován a vystavován. Jeho výlučnost navíc dokládá požadavek na jeho zapůjčení na výstavu Vermeer and the Masters of Genre Painting: Inspiration and Rivalry připravovanou na 2017–2018 do Paříže, Dublinu a Washingtonu.
V tomto směru Sothebyʼs nenabízí významem a kvalitou odpovídající ekvivalent, nicméně například dvojice kruhových pláten s náměty Alegorie Poezie (č. kat. 52, olej, plátno, průměr 59,1 cm, odhad: 300–500 000 USD) a Alegorie Hudby (č. kat. 53, olej, plátno, průměr 59,1 cm, odhad: 200–300 000 USD) od mistra francouzského rokokového malířství Françoise Bouchera může nepochybně dosáhnout zajímavého výsledku.
Nejen v USA, ale také v Evropě vrcholí aukční sezóna a velké množství zajímavých položek bylo a ještě bude k vidění v aukčních domech německy mluvících zemí, kterým se budeme věnovat příště. Podíváme se nejen na zhodnocení situace na trhu u našich "západních" sousedů, ale zaměříme se například na středoevropská specifika trhu se starými mistry, která se do budoucna můžou stát určující rovněž pro situaci v České republice.
Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024
V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...
15. února 2024Polský aukční trh s uměním 2023
Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...
9. února 2024Dekáda světově úspěšných surrealistek
Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...
18. ledna 202415. února 2024
23. ledna 2024
20. prosince 2023
19. prosince 2023
9. prosince 2022
7. prosince 2022
15. června 2022