Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně
12. prosince 2023
Text Machková Magda | Foto 1. Art Consulting, Art+ | Datum 14.02.2022
Sto let od svého vzniku se dostává na trh obraz Krajina z Korčuly od Jindřicha Štyrského. Na letošní první sálové aukci 1. Art Consulting se zařadí vedle děl stálic domácího trhu, například Františka Kupky nebo Václava Špály, poválečného umění či veterána Tatry 57 zvaného Hadimrška. Štyrského obraz, který byl po desetiletí ve sbírce podnikatele Hanse Neumanna, jde do aukce s třetí nejvyšší vyvolávací cenou, 1,2 milionu korun bez aukční přirážky.
Nepřehlédnutelná barevnost dalmatského kostelíku na zalesněném kopci je ideální titulní stranou pro aukční katalog, stejně jako nevšedním příspěvkem ke Štyrského ranému malířskému období. Tehdy dvaadvacetilý mladík měl za sebou pár semestrů na Akademii výtvarných umění v Praze, u sebe slušnou finanční rezervu z dědictví po zesnulé matce a před sebou jaro a léto roku 1922. Plánoval cestu až do nejvzdálenější exotiky, do Polynésie, ale okolnosti jej zavedly nejdříve na italskou a pak jugoslávskou stranu Jadranu.
Při prázdninovém pobytu na ostrově Korčula se na procházce po pobřeží seznámil s čerstvě plnoletou nevšední dívkou, kreslící si do skicáku okolní krajinu. Byla to Marie Čermínová, budoucí Toyen a zásadní osobnost české umělecké scény. Její práce Krajina z Dalmácie z roku 1922 ještě nese signaturu M. Č. a dnes patří do sbírek Západočeské galerie v Plzni (inv. č. O 744). Jindřich Štyrský dokázal svým obrazem zprostředkovat světelnou i barevnou atmosféru přímořské idyly, krajinné prvky zformoval do větších ploch a silných vrstev. Pokud soudobí kritici nacházeli ve Štyrského díle začátku 20. let „lyrický půvab“, plenérové plátno Krajina z Korčuly je toho typickým příkladem.
Velmi zajímavá historie se váže i k provenienci obrazu. Jindřich Štyrský zemřel v roce 1942 a výtvarná pozůstalost přešla na jeho nejbližší přítelkyni Toyen. Ta plátno ze zadní strany připsala a datovala a v roce 1946 ho pomohla vystavit na Štyrského posmrtné výstavě v Mánesu. Krátce nato obraz prodala Hansi Neumannovi, tehdy asi pětadvacetiletému podnikateli židovského původu. Nekonvenční mladík prožil neskutečné dva roky pod falešnou identitou přímo v nacistickém Berlíně a po konci války se pokusil společně s bratrem Lotharem obnovit rodinnou továrnu na barvy a laky v pražské Libni.
Oba chemičtí experti se snažili navázat na úspěšný prvorepublikový provoz, ale únorem 1948 vyměřený čas jim bohužel nestačil. S rodinami emigrovali do Venezuely, kde zúročili technické know-how Neumannových a nastartovali byznys v chemickém, tiskařském a výrobním průmyslu. Již tehdy se věnovali sběratelství, Hans, domácky Hanuš, české a evropské moderně, Lothar s manželkou Věrou umění kolem roku 1900. Ti se v 60. letech přestěhovali zpět na starý kontinent a usadili se v zámečku Gingings u Ženevského jezera, kde dalších téměř čtyřicet let pečovali o svá především secesní díla. Švýcarská Fondation Neumann ukončila činnost v roce 2004, o osm let později věnovala paní Věra část Lotharovy († 1992) pozůstalosti Uměleckoprůmyslovému museu v Praze a část uvolnila k prodeji. Zemřela v lednu 2013.
Hans Neumann se v prostředí Jižní Ameriky odpoutal od minulosti a začal úplně nový život. Až posmrtně v roce 2001 jeho venezuelská rodina odhalila pravdu o Hansových válečných zážitcích, které následně zbeletrizovala dcera Ariana do knihy Pod svícnem tma. Štyrského Krajina z Korčuly zůstala po dekády v Neumannově sbírce a po sto letech od svého vzniku se vrací před domácí publikum.
S vyvolávací cenou 1,2 milionu korun (1,44 milionu včetně provize) není příliš pravděpodobné, že by atakovala příčky nejdražších umělcových prodejů, jako jistá rarita z počátků Štyrského tvorby však naději na navýšení vyvolávací ceny zcela určitě má. Umělcovo aktuální aukční maximum patří artificielní malbě Utonulá z roku 1927 a činí 24,3 milionu korun.
|
Rekordy Jindřicha Štyrského
Za posledních deset let se na českých aukcích prodalo 63 děl Jindřicha Štyrského. Sběratelé za ně zaplatili i s aukční přirážkou 197,1 milionu korun, vyplývá z dat aukční databáze serveru Artplus.cz. Třiadvacetkrát se konečná cena Štyrského obrazu vyšplhala nad milion korun.
Rekordní rok zažil Štyrský na tuzemských aukcích v roce 2017, kdy se jeho obrazy prodaly celkem za 48,6 milionu korun s aukční provizí. A to přesto, že jen dvě díla vyhnali zájemci svými příhozy nad milion korun. Šlo o dva dosud nejdražší obrazy Utonulá a Kominík a sněhulák, které se na aukcích společnosti European Arts prodaly celkem za 47,9 milionu korun s aukční provizí.
Vstupte do databáze Artplus.cz
V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....
12. prosince 2023Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...
5. prosince 2023O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...
23. listopadu 202312. prosince 2023
5. prosince 2023
23. listopadu 2023
31. prosince 2021
12. listopadu 2018
29. března 2018
12. října 2023
16. června 2022