Nový rekord za dílo českého umění

Obraz Františka Kupky se prodal za více než 60 milionů korun

Obraz Františka Kupky Studie na červeném pozadí byl včera večer v Londýně vydražen za rekordních 1,9 milionu liber. Včetně všech poplatků za něj nový majitel – za předpokladu, že dílo zůstane na území Evropské unie – zaplatí v přepočtu více než 60,7 milionu korun. 

František Kupka: Studie na červeném pozadí / 1919
František Kupka: Étude sur Fond Rouge / 1919
olej na plátně / 69,5 x 69,5 cm / cena: 2 079 644 GBP (včetně všech poplatků) / Sotheby's 19. 6. 2013

 

Předaukční odhad počítal s cenou 700 tisíc až 1 milion liber. Cena na sále se nakonec vyšplhala na 1,65 milionu liber. K této částce je však ještě třeba připočíst provizi aukční síně a příslušnou DPH, autorské poplatky z opětovného prodeje a DPH spojenou s dovozem díla ze země mimo území Evropské unie. To vše dohromady cenu zvyšuje o 430 tisíc liber na konečných 2,08 milionu. V přepočtu aktuálním kurzem to vychází na 62,4 milionu korun, což je nový aukční rekord za dílo Františka Kupky. Více o obraze Studie na červeném pozadí (zde). 

V aukčních výsledcích se standardně uvádějí pouze ceny včetně aukční provize, neboť například povinnost zaplatit ve Velké Británii DPH ve snížené pětiprocentní sazbě nastává pouze tehdy, pokud je dílo nově dováženo na území Evropské unie. Pokud obraz zůstane ve Švýcarsku – odkud byl nabízen – či bude vyvezen do Spojených států, DPH se neplatí. O Kupkův nový autorský rekord a současně o nejvyšší cenu za dílo českého umění však jde tak jako tak.

Poslední rok tento titul patřil Kupkovu obrazu Tvar modré, který byl loni v dubnu na aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery vydražen za 57,42 milionu korun. O rok dřív byl jiný abstraktní Kupka, obraz Pohyb, na aukci sbírky Hascoe v Londýně vydražen za 43,89 milionu korun.

Rané Kupkovy abstraktní obrazy z desátých let 20. století jsou na trhu extrémně vzácné, a tak jsou rekordní ceny v podstatě pravidlem. Vedle tří zmiňovaných obrazů, které prošly aukcemi, se v posledních letech na trhu objevil již jen jediný – v roce 2009 byl na veletrhu FIAC v Paříži za 3,5 milionu eur nabízen obraz Architecture Philosophique z roku 1913.

Přehled Kupkových abstraktních obrazů nabízených na českých a světových aukcích v letech 2000–2012 (zde).


Související články

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

Polský aukční trh s uměním 2023

Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...

9. února 2024
Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Dekáda světově úspěšných surrealistek

Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...

18. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<