Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně
12. prosince 2023
Text Machková Magda | Datum 01.09.2022
Poslední srpnový čtvrtek si newyorská pobočka aukční síně Christie´s vydobyla pozornost všech světových médií. Ohlásila připravovaný prodej více než 150 uměleckých děl ze sbírky před čtyřmi lety zesnulého matematika, podnikatele a filantropa Paula Allena, spoluzakladatele společnosti Microsoft. Hlavní sál Rockefellerova centra by se podle pořadatelů měl v listopadu stát svědkem rekordní dražby z jedné ucelené sbírky, počítají s částkou kolem jedné miliardy dolarů.
![]() |
|
Geneze sbírky Paula Allena se podobá životním i profesním osudům tohoto vizionáře nejen na poli počítačových technologií. Na veřejnost pronikly zatím jen kusé zprávy o výběru těch nejkvalitnějších položek a o práci na exkluzivním katalogu pro listopadovou aukci, kterou bude pořádat aukční síň Christie's. O vyvolávacích cenách jednotlivých děl se spekuluje na základě předchozích či obdobných prodejů z posledních let.
Paul Gardner Allen se narodil v roce 1953 do intelektuální rodiny a domácímu Seattlu zůstal s přestávkami věrný celý život. Na místní prestižní střední škole potkal dalšího zapáleného programátora Billa Gatese, s nímž ve dvaadvaceti letech založil firmu Microsoft. Třebaže se z aktivního byznysu musel stáhnout již v roce 1982, kdy mu byl poprvé diagnostikován Hodgkinův lymfom, zůstal ve vedení prosperujícího počítačového giganta až do roku 2000.
Astronomický majetek čtyřiačtyřicátého nejbohatšího člověka, v pozůstalostních analýzách odhadovaný na více než 20 miliard dolarů, pocházel především z podílu na původním „garážovém“ podniku s Gatesem, dále z vlastních investic do oblasti technologií a internetových služeb přes rodinnou společnost Vulcan Capital nebo 43 přihlášených patentů. Jako muž renesančního rozhledu se Allen angažoval ve sportu (zakoupil tým amerického fotbalu, basketbalový i fotbalový tým), ve vědě (kvůli nemoci své matky se zajímal především o neurovědu), v ochraně životního prostředí a udržitelném urbanismu seattleské megalopole. Prodej kancelářského komplexu společnosti Amazon mu v roce 2012 vynesl téměř 1,2 miliardy dolarů.
Obdobně šťastnou ruku měl i na trhu s výtvarným uměním, které jinak patřilo do jeho pestrého filantropického portfolia. Pod hlavičkou podpůrného fondu The Paul G. Allen Estate and Trust inicioval vznik nových veřejných muzejních institucí a kreativních podniků, například Muzeum Pop-kultury MoPOP nebo Seattleský umělecký veletrh. Vedle toho po desítky let tiše a téměř anonymně budoval svou privátní sbírku.
![]() |
|
Allenovu naturelu bylo blízké umění, apelující na intelektuální i emoční stránku člověka. Z těch několika málo desítek děl, jež byly veřejně identifikovány jako jeho osobní majetek – například 39 obrazů v rámci putovní výstavy Vidět přírodu (Seeing Nature) z let 2015-16, lze odhadovat, že ho oslovovala evropská i americká estetika od starých mistrů po meziválečné klasiky včetně tradičního žánru krajinomalby. Finanční zázemí jeho miliardového fondu mu umožňovalo soustředit se na tzv. blue-chip art, tedy umělecké komodity nejvyšší kvality od hvězdných výtvarníků a výtvarnic s prověřenou proveniencí. A právě na základě těchto dohledatelných akvizic odborníci zkouší rekonstruovat podobu a případnou hodnotu sbírky Paula Allena.
![]() |
|
Jediným zatím potvrzeným mistrovským kusem z listopadové nabídky u Christie´s je Cezannův pohled na Horu svatého Viktora (1888), nezávazně oceňovaný na přibližně 100 milionů dolarů. V řádech desítek milionů se předpokládají prodeje například „něčeho od Jaspera Johnse“, což bývá ztotožňováno s koláží Small False Start z roku 1960, nebo Rothkova abstraktního plátna Žlutá přes fialovou (Yellow Over Purple), které počátkem milénia prošlo trhem za 14,3 milionu dolarů. Ještě vyšší sumy vydal pravděpodobný kupec Paul Allen za Gauguinovo Mateřství II. (Maternité II) na aukci modernistů u Sotheby´s v roce 2004: 39,2 milionu dolarů. Další identifikovanou položkou by pak mohlo být plátno Březový háj Gustava Klimta, prezentované na výše zmiňované krajinářské výstavě Seeing Nature, které se prodalo u Christie´s v roce 2006 za 40,3 milionu dolarů.
![]() |
|
Že se obsah Allenovy kolekce průběžně měnil, ať už z ekonomických či ideových důvodů, ukazuje i kauza kolem zmařené aukce z roku 2016 a jejího pokračování v březnu o tři roky později. Již v době prvního prodeje špičkového díla Gerharda Richtera Tryskáč u aukční síně Phillips NY se hovořilo o majiteli Paulu Allenovi a přiklepnutá částka 24 milionu dolarů odpovídala kvalitě původní sbírky. Novým vlastníkem se stal údajný čínský podnikatel Žang Čang, avšak jen do té doby, než američtí pořadatelé zjistili, že suma není a patrně nebude nikdy uhrazena. A jelikož šlo o tzv. garantovaný aukční limit, musel být finanční obnos v plné vydražené výši Allenovu Trustu vyplacen. Po složitých soudních jednáních pak byl Richterův obraz úspěšně prodán 7. března 2019 v jejich londýnské pobočce za 15,5 milionu liber.
![]() |
|
O vydražených sumách jednotlivých děl bude kromě jejich absolutních uměleckých kvalit jistě rozhodovat i současný kontext. Tedy že jde o obrazy ze sbírky pětašedesátiletého počítačového pionýra, spojeného s legendou technologického pokroku dvacátého století, Microsoftem. Důležitou roli jistě sehraje i osobní rovina Allenova příběhu, neboť pozůstalostní dražba proběhne čtyři roky po jeho prohře v boji se zákeřnou chorobou. A zcela v duchu mecenášských a osvětových aktivit půjde výtěžek, dle médií až miliardový, na veřejné dobročinné účely, spravované jeho jedinou žijící příbuznou a spolupracovnicí, mladší sestrou Jody Allenovou.
V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....
12. prosince 2023Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...
5. prosince 2023O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...
23. listopadu 202312. prosince 2023
5. prosince 2023
23. listopadu 2023
15. února 2024
15. února 2024