Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně
15. února 2024
Text Machková Magda | Foto Aukční síně, Artplus | Datum 25.01.2024
I bez malířky Toyen, která se již stala samostatným světovým fenoménem, si ženy-umělkyně na českých aukcích vedly velmi dobře, mnohdy i rekordně. Souhrnný obrat za první desítku nejdražších prodejů přesáhl 18 milionů korun, tedy více než polovinu z celkové částky všech přiklepnutých položek od výtvarnic. Dařilo se sochařkám i malířkám, hned sedm děl se počítalo v sedmimístných částkách.
Skvělé konečné ceny v žebříčku deseti nejdražších ženských děl za předešlých dvanáct měsíců vyrůstají ze stále pevnějších základů. Vyčleníme-li Toyen, jejíž prodejní hladina se pohybuje zcela jinde, tedy výrazně výše, a jejímž aukčním výsledkům se věnuje samostatný souhrn, ukáže se, že sběratelská poptávka stoupá i v případě jejích uměleckých kolegyň.
Ze statistik serveru Artplus vyplývá, že v téměř všech sledovaných parametrech si ženy-umělkyně oproti minulým sezónám polepšily. Jestliže se před deseti lety celkový obrat s provizí počítal na 9,1 milionu korun, tak za pět let, v roce 2018, se vypracoval už přes 19,2 milionů korun. A za další pětiletku, tedy v roce 2023, poskočil již na více než dvojnásobek, konkrétně přes 44 milionů korun. I přes vliv proměnných, například inflace nebo přesného počtu položek, lze vykreslit jednoznačně stoupající trajektorii.
Roste i průměrná cena za díla umělkyň. O dekádu zpět to byly nižší desítky tisíc korun, po pěti letech již vyšší, na úrovni dvojnásobku, přes 56 tisíc korun. Loni se už průměrně vydávalo přes 119 tisíc korun za položku.
Každoročně nejatraktivnějším číslem napříč kategoriemi je maximální částka, která na sále padne – v roce 2013 to bylo 780 tisíc korun, v květnu 2023 téměř pět milionů za Reliéf od Márie Bartuszové.
Zatímco v desátých letech se za rok přes milion korun přehouply jeden až dva prodeje, minulý rok jich bylo sedm. Tvorba československých a českých umělkyň se zdá být v posledních sezónách obrazně i doslova „doceňována“ a zaplatit za dílo ženské autorky (ne Toyen) sedmimístnou sumu již není pro kupující nic neobvyklého.
A nejde jen o výjimečné muzejní kusy nebo raritní artefakty, které hýbou titulky v médiích. Parametr prodejní úspěšnosti, v níž se mísí kvalita i kvantita konkrétní nabídky s momentálním vkusem kupujících či právě trendujícími jmény, se ve prospěch umělkyň probouzel pomalu, ale setrvale. Před deseti lety našlo kupce přibližně každé třetí ženské dílo, v předcházejících dvanácti měsících to už byla osmačtyřicetiprocentní úspěšnost.
A pokud si některý dražebník troufne na čistě ženskou přehlídku, jak tomu bylo například v listopadu 2023 u Etcetera Auctions, byť jako oddíl v rámci tradiční podzimní aukce, může být poměr ještě slibnější. Ze dvanácti nabízených děl se přikleplo osm.
Opodstatněný optimismus z vývoje vkategorii žen nicméně brzdí čísla srovnávající umělkyně s jejich mužskými protějšky. Minulou dekádu odstartoval vůbec nejtristnější výsledek. Pouhých 1,08 procenta z celkového obratu v roce 2013 patřilo umělkyním (stále měřeno bez prodejů Toyen). Následující léta se podíl na celoročních obratech sice zvyšoval, ale po většinu dekády se krčil pod 2 procenty. Až loňská sezóna se vůbec poprvé podívala přes tříprocentní hranici na 3,15 procenta.
Podle počtu prodaných položek na sálových aukcích je zastoupení výtvarnic stále minimální. Za deset let jejich podíl stoupl z necelých 5 procent na více než 5 procent.
Na kompletní TOP 10 roku 2023 v kategorii žen by imaginárnímu kupci stačilo přesně 18 147 500 korun. I přesto, že 9 z 10 prodejů přepsalo autorské rekordy (vyjma Milady Marešové postupně všechny tvůrkyně) a hned tři dámy z loňska se propracovaly do absolutního srovnání nejúspěšnějších žen-umělkyň vůbec (první místo pro Máriu Bartuszovou, druhé pro Jaroslavu Brychtovou a šesté pro Zoru Ságlovou, opět bez Toyen), ani jeden výsledek nestačil na pozici v „unisexovém“ TOP 10 za rok 2023.
Královnou roku 2023 se stala sochařka a experimentátorka Mária Bartuszová, se sádrovými plastikami Reliéf na prvním místě (téměř 5 milionů korun), Bez názvu na čtvrté místě (přes 1,6 milionu korun) a Čtyřdílnou plastikou Klíčení na deváté příčce (900 tisíc korun). Druhá pozice připadla také výtvarnici, zaměřené na objekt a sílu materiálu, v tomto případě skla. Skleněný odlitek Pták autorského dua Jaroslava Brychtová a Stanislav Libenský se vydražil za více než 3,7 milionu korun. I pro Zoru Ságlovou se třetím a osmým nejcennějším prodejem (plus 17. místo obrazu Zvířata I) šlo o povedenou sezónu v jinak skromném aukčním curriculu, čítajícím jen dvacítku prodejů.
Dva obrazy Jitky Kolínské opanovaly střed tabulky, oba s velmi povedenými nárůsty oproti vyvolávacím cenám. Zátiší s lahvemi se z katalogových 248 tisíc vypracovalo až na téměř osminásobek, konečných 1,6 milionu korun. Noc v Podolí pak s o něco skromnějším posunem, z 558 tisíc korun na necelý milion a půl. Nejpovedenějším prodejem pro Miladu Marešovou byla loni meziválečná Noc přes jeden milion korun, v top desítce sedmé místo. A malba Zrcadlení za více než 800 tisíc korun od Olgy Karlíkové ze 60. let uzavřela výčet deseti nejdražších děl umělkyň na tuzemském aukčním trhu pro rok 2023.
Na rozšířené pódium pro nejúspěšnější výtvarnice na velkých sálových a on-line aukcích by se vešly pouze dvě žijící tvůrkyně, grafička a experimentátorka Alena Kučerová (tisk Pilování za 806 tisíc korun na 11. příčce) a fotografka a multimediální umělkyně Milena Dopitová (snímek Kadeřnický salón z 90. let za 558 tisíc korun na 19. místě).
Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024
V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...
15. února 2024Deset nejdražších mincí českých aukcí v roce 2023
Přestože bezmezný hlad posledních několika let po nákupu „čehokoliv“ z numismatického materiálu lehce ochladl a v některých oblastech, zejména u mincí běžných a méně vzácných v nižších cenových kategorií, je patrná stagnace, nebo i mírné poklesy, cen...
7. února 2024TOP 10 současného umění na domácích aukcích za rok 2023
Loňským žebříčkem nejdražších prodejů umělců a umělkyň narozených po roce 1960 nejvíce zahýbal konec roku. Za první desítku vydražených děl by hypotetický sběratel zaplatil 9,8 milionu korun, o 2,4 milionu více než v roce 2022. Na zlatý stupínek vyst...
2. února 202415. února 2024
7. února 2024
13. února 2024
7. února 2024
5. února 2024
15. února 2024