Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně
15. února 2024
Text Koucká Tereza | Foto Meyrs, archiv dědiců Mikuláše Medka, Art+ | Datum 14.02.2019
Na jedné z regionálních aukcí ve Spojených státech bude v neděli nabízen výjimečný olej Mikuláše Medka Akce II (Vlna) z poloviny 50. let. Jde teprve o třetí dílo z tohoto malířova tvůrčího období, které se kdy objevilo v aukci. Zhruba šedesát let o něm navíc nebyly žádné zprávy.
Americká aukční síň Myers Auction Gallery se sídlem v St. Petersburgu na Floridě nabídne v neděli 17. února v rámci své aukce s podtitulem 20th Century Decorative Arts olej Mikuláše Medka z roku 1956. Obraz s názvem Akce II (Vlna) byl několikrát otištěn v černobílé fotografii (a také pod různými názvy) v literatuře. Poprvé se tak stalo v časopisu Tvar v době krátce po vzniku obrazu, kdy tvorbu neznámého a veřejnosti utajovaného Mikuláše Medka – tak ho tehdy společně s dalšími umělci neoficiálního proudu, o kterých psala ve stejné rubrice, nazvala sama redakce – představila výtvarná kritička Ludmila Vachtová.
Mikuláš Medek: Akce II (Vlna), 1956: detail signatury v pravém horním rohu obrazu
Podle sdělení vnučky Mikuláše Medka, Adély Procházkové, obraz zakoupila v 60. letech (nebo možná i dříve) přímo u Medka v ateliéru americká lékařka Joan Harte, která ho odvezla do Spojených států. S paní Harte umělcova rodina nadále neudržovala žádné kontakty a o dalších osudech obrazu nic nevěděla. Jak a případně přes koho se k Mikuláši Medkovi paní Harte v době koupě dostala, také není jasné. Rodina měla olej Akce II (Vlna) nadále dokumentovaný pouze na černobílé fotografii a zbyla jí po něm původní pauza, jejíž pomocí si malíř předkreslenou kompozici na plátno nanesl. Též byla publikována fotografie Emily Medkové (Umění 45/1997, s. 490), která zobrazuje umělce s tímto a dalšími obrazy v jeho ateliéru.
Ze stejného období, rozmezí let 1954 až 1956, pocházejí příbuzné obrazy s názvem Akce I (Vajíčko) a Velké jídlo (Akce III) (pod tímto alternativním názvem je tento známý obraz uváděn v katalogu poslední velké Medkovy výstavy, která se konala v roce 2002 v Galerii Rudolfinum). Akce I (Vajíčko) se v současnosti nachází také ve Spojených státech, podle posledních dostupných informací v soukromé sbírce v New Yorku. Velké jídlo, které má shodný formát jako nabízené plátno, je součástí stálé expozice poválečného umění ve Veletržním paláci. Jako Akce III bývá označován i obraz Umění jísti strom z roku 1957.
Existenciálně naléhavých obrazů s podobnou stylizací figur a syrovostí okolního prostředí není mnoho. O okruhu těchto maleb z doby kolem poloviny 50. let mluví již Ludmila Vachtová ve výše zmíněném článku jako o "větším cyklu obrazů se souhrnným názvem Nahý v trní". Patřit by do něj mělo kromě výše jmenovaných ještě několik dalších děl jako například Setkání nebo Nahý v trní II z roku 1956. Na konci 50. let se pak umělcova tvorba ubírá už zcela jiným směrem.
Ludmila Vachtová, Tvar 8, 1956, č. 9, s. 280-281
"Obraz Akce II (Vlna) je výjimečný také tím, že je jedním ze dvou, na kterém se objevuje postava modré barvy, ostatní Medkovy figury jsou vždy červené. Druhý obraz s modrou postavou se jmenuje Akce I (Vajíčko) a zakoupili ho kdysi Češi, kteří později emigrovali do Ameriky," upřesňuje Adéla Procházková.
Vyjádřila také naději, že by se obraz Akce II mohl vrátit do České republiky a objevit se na malířově výstavě, která je plánována na příští rok. Dědicové umělce totiž společně s badateli Lenkou Bydžovskou a Karlem Srpem připravují už několik let soupis umělcových děl a velkou Medkovu výstavu v Národní galerii. Pokud by se tak stalo, šlo by o výstavní premiéru, Akce II podle dostupných informací nebyla zatím nikdy vystavena.
Že plátno zakoupí domácí sběratel je, vzhledem k zájmu, který čeští kupci v poslední době o bohemika prodávaná v zahraničí projevují, nanejvýš pravděpodobné. Zřejmě díky nevelkému povědomí dražebníka o Medkově roli v dějinách českého poválečného umění jde velkoformátový olej Akce II (Vlna) do aukce se značně podhodnocenou a pro domácí sběratele motivační vyvolávací cenou 50 tisíc dolarů (bez provize aukční síně). V domácím prostředí by se minimální podání pohybovalo zcela jistě nad horní hranicí odhadní ceny, kterou aukční síň uvádí v rozmezí 100 až 200 tisíc dolarů (2,3 až 4,6 milionu korun).
V aukcích se celosvětově doposud objevily pouze dva figurální Medkovy obrazy ze druhé poloviny 50. let, Děti a včely (Galerie Pictura, nevydražen) a Dívka se švihadlem, oba s vročením 1957. Druhý uvedený byl před šesti lety na aukci Galerie Kodl vyvoláván za 4,5 milionu korun bez provize. Kladívková cena pak vystoupala ještě o půl milionu výše. Včetně aukční provize nový majitel za obraz zaplatil 6 milionů korun (tehdejším kurzem téměř 300 tisíc dolarů). Obraz má přitom zhruba poloviční formát než nyní nabízené dílo.
Medkovi patří titul nejdražšího autora poválečného umění na českých aukcích (necháme-li stranou poválečné realizace Toyen). Již dvě jeho malby překročily hranici 10 milionů korun. V obou případech se jednalo o raná surrealistická plátna z konce 40. let. V listopadu 2015 se na aukci European Arts prodal olej Květináče (Snídaně) za 10,06 milionu korun. V následujícím roce tento rekord překonal obraz Bez názvu II, který se na aukci Galerie Kodl prodal za 10,2 milionu korun. Třetí nejdražší obraz, těsně poválečná malba 2 x 2 = 5 se prodal za 7,44 milionu korun na aukci téže galerie loni.
Zda obraz na nedělní aukci vystoupá do těchto výšek, záleží hlavně na tom, jestli jej budou dražit koncoví sběratelé, či jen obchodníci, potažmo kolik českých zájemců se o něj utká. Svými uměleckými kvalitami, formátem i publikační historií nicméně představuje jedno z nejvýznamnějších Medkových děl dosud nabízených v aukci.
Top 10 Mikuláše Medka z května 2016. V přehledu chybí obrazy 2 x 2 = 5 z roku 1945 a Festival kruhu z roku 1962, který se předloni na aukci 1. Art Consulting prodal za 6,5 milionu korun.
Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024
V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...
15. února 2024Polský aukční trh s uměním 2023
Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...
9. února 2024Dekáda světově úspěšných surrealistek
Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...
18. ledna 202415. února 2024
23. ledna 2023
3. června 2022
7. září 2020
13. února 2024
31. ledna 2024
16. ledna 2024