Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně
15. února 2024
Text Skřivánek Jan | Foto Christieʼs | Datum 12.10.2017
Obraz Krista Spasitele, který byl v roce 2011 nově identifikován jako dílo Leonarda da Vinci, bude v listopadu dražen společností Christieʼs v New Yorku. O nejnovější historii díla, které v 17. století reprodukoval Václav Hollar, však aukční síň cudně mlčí.
Leonardo da Vinci: Kristus Spasitel, kolem 1500,
olej na ořechovém dřevě, 65,5 x 45,1 cm,
cena na vyžádání, Christieʼs New York 15. 11. 2017
Obraz, který aukční síň prezentuje jako "Posledního da Vinciho" a "Svatý grál uměleckých objevů", byl slavnostně představen ve středu 10. října na tiskové konferenci v New Yorku. Ačkoliv Leonardo patří mezi staré mistry, obraz bude zařazen do večerní aukce poválečného a současného umění, která se uskuteční 15. listopadu.
"(Leonardo) je nesmrtelný. Každý umělec je s ním v určitý moment v dialogu," vysvětluje toto zařazení Loic Gouzer, viceprezident poválečného a současného umění Christieʼs. Společnost Leonardovu Kristovi na aukci bude dělat monumentální plátno (3 x 10 metrů) Andy Warhola Šedesát Posledních večeří, na kterém Warhol opakovaně černobíle reprodukuje Leonardovu slavnou fresku.
Tisková konference Christieʼs 10. 10. 2017 v New Yorku.
Obraz Kristus Spasitel byl objeven v roce 2005 ve Spojených státech. Původně byl považován ze jednu z více než dvaceti existujících kopií podle ztraceného orginálu, po náročném restaurování byl však v roce 2011 akceptován jako Leonardovo vlastnoruční dílo. Atribuci stvrdilo zařazení obrazu na výstavu Leonardo da Vinci: Malíř na Milánském dvoře v Národní galerii v Londýně na přelomu let 2011 a 2012.
Pokud jde o starší historii obrazu, aukční síň na prvním místě připomíná Hollarovou rytinou z poloviny 17. století s autorským přípisem "Leonardus da Vinci pinxit. Wenceslaus Hollar fecit Aqua forti, secundum originale. Ao 1650". Obraz je doložen v inventáři sbírky anglického krále Karla I. V druhé polovině 18. století se jeho stopa ztrácí, znovu se objevuje až na začátku 20. století ve sbírce historika umění Herberta Cooka. V roce 1958 byl prodán v aukci za 45 liber. Poté jeho stopa na téměř půl století opět mizí.
Václav Hollar: Kristus Spasitel podle Leonarda, 1650
Cenové odhady, které se objevily v médiích, operují s cenou kolem 100 milionů dolarů. I když by tato částka z obrazu bez problémů udělala nejdražšího starého mistra prodaného v aukci – v současnosti tento rekord patří Rubensovu Vraždění neviňátek, které bylo již před patnácti lety vydraženo v Londýně v přepočtu za 77 milionů dolarů –, pro prodávajícího by znamenala výraznou ztrátu.
Z loni zveřejněných dokumentů vyplývá, že obraz v květnu 2013 koupil ruský miliardář Dmitrij Rybolovlev za 127,5 milionu dolarů. Informace o ceně vyšla najevo při předběžném jednání před soudem v New Yorku, když skupina původních vlastníků obrazu zvažovala žalobu proti společnosti Sothebyʼs, která privátní prodej pomohla zprostředkovat.
Původní majitelé obrazu – skupina obchodníků s uměním – obraz za asistence Sothebyʼs prodali za 80 milionů dolarů švýcarskému obchodníkovi Yvesi Bouvierovi, který jej v rozmezí několika dní prodal s 60procentní přirážkou zmíněnému ruskému sběrateli. Aukční síň byla v podezření, že po celou dobu věděla, že Bouvier není koncovým kupcem. K žalobě nakonec nedošlo, na otázku New York Times Sothebyʼs bez dalšího vysvětlení odpověděla, že věc je již vyřešena. Christieʼs jméno prodávajícího nezveřejnila, uvádí pouze že obraz pochází z evropské sbírky.
Dmitrij Rybolovlev, který svého někdejšího nákupčího Bouviera v roce 2015 zažaloval, že jej ošidil o téměř miliardu dolarů, svou sbírku v posledních dvou letech rozprodává, přičemž často prodává pod cenou, kterou původně zaplatil. Podle agentury Bloomberg jen na prodeji tří děl Paula Gauguina, Gustava Klimta a Augusta Rodina loni prodělal víc než 100 milionů dolarů. Dalších téměř 30 milionů dolarů tratil například na obraze Le domaine d'Arnheim od Reného Magritta, když se letos v únoru v aukci Christieʼs prodal "jen" za 13,6 milionu dolarů.
Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024
V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...
15. února 2024Polský aukční trh s uměním 2023
Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...
9. února 2024Dekáda světově úspěšných surrealistek
Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...
18. ledna 202415. února 2024
23. ledna 2024
20. prosince 2023
19. prosince 2023
5. února 2024
23. ledna 2024
2. ledna 2024