Chudší nabídce krajinářů loni vládl Slavíček
13. února 2024
Text Koucká Tereza | Foto aukční síně | Datum 08.01.2019
Bezmála 13,5 milionu korun by potřeboval případný zájemce ke koupi deseti nejdražších obrazů starých mistrů loňského roku. Ten byl v dané kategorii ve znamení několika výrazných objevů.
Oproti top 10 roku 2017 (více zde), které skončilo s bilancí o 9 milionů vyšší, je to současné cenově vyrovnanější. V uplynulém roce se totiž v této kategorii neobjevila díla, jejichž vyvolávací cena by byla vyšší než 1,8 milionu korun, konečná cena také ani jednou nevystoupala nad hranici 5 milionů korun, jak tomu bylo v roce 2017 nebo ještě výrazněji v roce 2016. Tentokrát se mezi nejdražší díla dostaly pouze malby, plastice s nejvyšší cenou loňského roku, by společně s dalšími dvěma malbami náležela jedenáctá pozice.
Čerstvý závan do obchodování s díly starých mistrů přinesla v listopadu specializovaná dražba aukční síně Arcimboldo, která nabídla šest desítek děl zahraniční provenience galerijních kvalit. V čele, co se týče finančního objemu, byla v tomto segmentu loni poněkud netradičně Galerie Kodl se třemi položkami v první polovině tohoto top 10. Vydražila dva portréty Jana Kupeckého, z nichž jeden dosáhl na nejvyšší cenu, druhý na čtvrtou v pořadí, a nabídla u nás také poprvé ke koupi práci Hanse Leonharda Schäufeleina (třetí příčka). Dále v top 10 figurují díla z katalogů aukčních síní Arcimboldo (5 položek) a Arthouse Hejtmánek (2 položky).
Všechny ceny jsou uvedeny včetně aukční provize. Velikostní poměry maleb zhruba odpovídají skutečnosti.
Po důkladném restaurátorském průzkumu nově připsaná vlastní podobizna Jana Kupeckého pochází z 90. let 17. století. Ve své sbírce ji měli hrabata Brunswickové (později Brunswick-Chotkové) a hrabata rodu Pallavicini. Zmiňuje se o ní Eduard A. Šafařík, který ji na počátku 90. let přímo v Itálii studoval, považoval ji tehdy za jednu z kopií autorovy podobizny a později ji připsal F. A. Palkovi. Na květnové aukci Galerie Kodl vystoupala malba z 540 tisíc až na 3 miliony korun, což je druhá nejvyšší cena za Kupeckého dílo na domácím trhu po Alegorii sluchu vydražené před třemi lety u aukční síně Adolf Loos apartment and Gallery.
Vydražená Trůnící Madona je jednou z mála ryze středověkých deskových maleb, které prošly domácím trhem, a pravděpodobně vůbec první prací sienské školy. Ze specializované aukce Galerie Arcimboldo odešla za minimální podání téměř 1,1 milionu korun včetně provize. Všechny následující malby byly prodány ve stejné aukci.
Párové obrazy svatých Kryštofa a Rocha vznikly patrně v Lombardii v první třetině 16. století. Obě desky byly nabízeny společně a získal je nový majitel za cenu 930 tisíc korun.
S cenovým nárůstem 62 tisíc korun oproti vyvolávací ceně byla za stejnou konečnou sumu vydražena i mistrná studie jednoho ze zakladatelů benátského baroka Bernarda Strozziho.
Se stejným nárůstem odešlo z aukce zřejmě nejsugestivnější nabízené dílo, rozměrné Oplakávání Krista Orazia Borgianniho (1574-1616). Umělec pocházející z Říma pobýval dlouhodobě na Sicílii a ve Španělsku, kde pracoval pro Filipa II., a byl silně ovlivněn Caravaggiovým tenebrismem.
O Obraz Slavnost připsaný Janu Steenovi se na aukci bojovalo. Vystoupal ze 403 na 750 tisíc korun.
Za deseti nejdražšími obrazy následuje kromě dalších dvou maleb, Krajiny s vozem Adriaena van Stalbemta (Arcimboldo) a Madony Giovanni Badileho (Arthouse Hejtmánek) i pozdněgotická plastika Sv. Máří Magdalény od jihotyrolského mistra (Arcimboldo). Všechna tato díla byla vydražena za stejnou cenu, 620 tisíc korun.
Obrat za díla žáků Mařákovy školy a autorů s ní spřízněných byl v loňském roce spíše podprůměrný. Ve sledovaných sálových aukcích se loni prodalo nejméně těchto děl od roku 2012 (vyjma pandemického roku 2020). Bylo jich pouze 128 a zájemci za ně vyda...
13. února 2024Deset nejdražších mincí českých aukcí v roce 2023
Přestože bezmezný hlad posledních několika let po nákupu „čehokoliv“ z numismatického materiálu lehce ochladl a v některých oblastech, zejména u mincí běžných a méně vzácných v nižších cenových kategorií, je patrná stagnace, nebo i mírné poklesy, cen...
7. února 2024Začátkem února uplynulo dvacet let od tehdy rekordního prodeje obrazu Ml Josefa Šímy, který byl na aukci 1. Art Consulting vydražen za 7 milionů korun. Před šesti lety se totéž dílo prodalo za více než 36 milionů korun, což je dodnes platný Šímův auk...
5. února 202413. února 2024
7. února 2024
5. února 2024
7. prosince 2022
11. června 2022
17. prosince 2021
8. září 2019
24. srpna 2019
7. března 2019