Čapek za 17 milionů

Čapkův autorský rekord po letech překonán

Na dnešní nedělní aukci v prostorách Obecního domu představila síň European Arts na téměř 300 položek, z toho většinu malířských děl. Nejvýznamnějším dílem odpoledne se stala malba Josefa Čapka V červnu z roku 1938 s vyvolávací cenou 11,2 milionu korun (včetně provize). Kupci o ni bojovali až do výše 17,51 milionu a překonali tak necelé desetiletí starý autorský rekord. Na nové cenové maximum dosáhl i bronz Otto Gutfreunda.

Čapkův obraz byl nejdražším dílem v aukci a o jeho získání byl velký zájem. To také dokazuje výše vydražené částky, která překonala dosavadní autorský rekord (obraz Děvče v růžových šatech prodaný v roce 2007 Galerií Art Praha za 14,16 milionu korun) a vyšplhala se na 17,51 milionu korun (včetně aukční provize). Obraz je zajímavý zejména po ikonografické stránce, kde je možné pozorovat symboly typické pro Josefa Čapka ve 30. letech. Celkem čtyři postavy na plátně charakterizují jak alegorie ohrožené vlasti, tak filozofické zamyšlení nad pomíjivostí času. Čapkovy malby se na domácím trhu příliš neobjevují, spíše je možné se setkat s jeho grafickými pracemi (více zde).

Za zmínku stojí také celkem tři obrazy od Václava Špály, které byly zařazeny do aukce. Jednalo se o malbu z prvního předválečného období Vltava u (Okrouhlic) Veltrusy z roku 1918, jehož cena se dostala na téměř jeden milion korun, Zátiší s jablkem, huškami a vínem za téměř 600 tisíc korun a nakonec obraz Kytice v pruhovaném džbánečku s modrým pozadím, který charakterizuje jeho závěrečnou fázi života. Obraz našel zájemce za 1,2 milionu korun.

Mezi úspěšně vydraženými zahraničními autory je nutné zmínit jméno Francise Picabii a jeho obraz Sans titre (paysage), jehož nový majitel za něj zaplatil 2 miliony korun. Dalším významným dílem byl Touques, Le vieux port a marée basse od krajináře Louise-Eugéna Boudina, jehož konečná cena sice nepřekonala předpokládaný odhad, ale navýšila se až na částku 2,7 milionu korun.

Bez povšimnutí nemůže zůstat ani velký zájem o plastiku Hlava ženy od Otto Gutfreunda, jejíž vyvolávací cena ze 140 tisíc (bez provize) se dostala až na pětinásobek, tedy na více než 900 tisíc korun. I tato částka znamená suverénní překování dosavadního autorského maxima.

Do aukce bylo také zahrnuto celkem šestnáct kreseb od ilustrátora Zdeňka Buriana. Všechny kresby byly prodány a většina z nich přišla do rukou jednoho majitele.

 


Související články

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
56 milionů za deset mincí

56 milionů za deset mincí

Deset nejdražších mincí českých aukcí v roce 2023

Přestože bezmezný hlad posledních několika let po nákupu „čehokoliv“ z numismatického materiálu lehce ochladl a v některých oblastech, zejména u mincí běžných a méně vzácných v nižších cenových kategorií, je patrná stagnace, nebo i mírné poklesy, cen...

7. února 2024
Nejdražší současný umělec aneb třímilionový klik pro Kovaříka

Nejdražší současný umělec aneb třímilionový klik pro Kovaříka

TOP 10 současného umění na domácích aukcích za rok 2023

Loňským žebříčkem nejdražších prodejů umělců a umělkyň narozených po roce 1960 nejvíce zahýbal konec roku. Za první desítku vydražených děl by hypotetický sběratel zaplatil 9,8 milionu korun, o 2,4 milionu více než v roce 2022. Na zlatý stupínek vyst...

2. února 2024
Zobrazit všechny

Další články


<