Zuzana a Gočár

Sýpka 24. 5. 2015

Aukce společnosti Sýpka v neděli 24. května nabídla přes 280 položek výtvarného umění, starožitností a designu od manýrismus po současnost. Součástí nabídky byla i kolekce prvorepublikových plakátů nebo soubor knižních ilustrací a bibliofilií.

Asi nejzajímavější položkou byl obraz Zuzana před soudem z počátku 17. století, malba na měděném plechu vytvořená pravděpodobně podle staršího, pozdně gotického grafického listu. Obraz se prodal za 240 tisíc korun, více než dvojnásobek minimálního podání.

 

Nizozemský malíř: Zuzana před soudem / 17. stol.

Nizozemský malíř: Zuzana před soudem / 17. stol. / olej na
měděné desce / 32 x 26 cm
cena: 240 000 Kč

 

Celkem aukce vynesla téměř 6 milionů korun, přičemž kupce našlo 58 procent dražených děl. Za více než sto tisíc se prodalo deset položek, nejdráže obraz Lekníny za poledního světla, práce Václava Radimského z meziválečného období. Půvabná krajina pastelových barev odešla za vyvolávací cenu 600 tisíc korun. Dvě jiné Radimského krajiny nabízené o 60 tisíc levněji naopak zůstaly nevydraženy. Nejvíce se bojovalo o obraz V přístavu od Cyrila Boudy, který vystoupal ze 102 na 180 tisíc korun, což je malířův nový autorský rekord. Úspěchem je rovněž cena 144 tisíc za obraz Poslední sníh od Augustina Mervarta nebo 132 za Zátiší s rybami od Václava Rabase.

Jedinou výraznější sochou v nabídce byla dřevěná Hlava Medusy od Jaroslava Horejce, která se prodala za vyvolávací cenu 192 tisíc korun. V kategorii prací na papíře se nejvíce bojovalo o kolorovaný linoryt Nevěstka od Josefa Čapka. Práce pohlednicového formátu z let 1918–19, opatřená posudkem autorky soupisu umělcova grafického díla Pavly Pečinkové, vystoupala z 24 na 90 tisíc korun, což je druhá nejvyšší cena za jednotlivou Čapkovu grafiku. Z fotografií se nejdráže prodalo album Narre Tod od Franze Fiedlera, vydané v roce 1921 v Drážďanech. Deset snímků s námětem žena a kostlivec vystoupalo z 84 na 132 tisíc korun. Za 90 tisíc korun odešlo ještě album devíti fotografií Nonet pro pokročilé od Miloše Korečka.

 

Hlavní událostí v rámci nabídky starožitností byla dražba stolu od Josefa Gočára z původního vybavení Legiobanky. Dubový stolek opatřený ještě štítkem s inventárním číslem banky se prodal za vyvolávací cenu 168 tisíc korun. O třicet tisíc méně stál v součtu desetidílný soubor rondokubistické jídelny od architekta Jaroslava Vondráka, který byl dražen jako dvě samostatné položky. Největším překvapením v této kategorii se stala dražba čtyř stropních či nástěnných svítidel z počátku 20. století s kloubovým polohováním a nastavitelnou sílou jasu. Z vyvolávací ceny necelých 15 tisíc se dostaly až na 132 tisíc korun. Z dalších zajímavých prodejů jmenujme noční stolek od Dušana Jurkoviče, který se prodal za 42 tisíc, nebo koberec od Antonína Kybala za 36 tisíc korun. Z tradičnějších starožitností pak ještě stříbrnou čajovou soupravu za 72 tisíc nebo sedmidílnou menažerii z broušeného skla ve stříbrné montáži, značenou anglickými puncy z roku 1799, za necelých 34 tisíc korun.  

 

 


Související články

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
56 milionů za deset mincí

56 milionů za deset mincí

Deset nejdražších mincí českých aukcí v roce 2023

Přestože bezmezný hlad posledních několika let po nákupu „čehokoliv“ z numismatického materiálu lehce ochladl a v některých oblastech, zejména u mincí běžných a méně vzácných v nižších cenových kategorií, je patrná stagnace, nebo i mírné poklesy, cen...

7. února 2024
Nejdražší současný umělec aneb třímilionový klik pro Kovaříka

Nejdražší současný umělec aneb třímilionový klik pro Kovaříka

TOP 10 současného umění na domácích aukcích za rok 2023

Loňským žebříčkem nejdražších prodejů umělců a umělkyň narozených po roce 1960 nejvíce zahýbal konec roku. Za první desítku vydražených děl by hypotetický sběratel zaplatil 9,8 milionu korun, o 2,4 milionu více než v roce 2022. Na zlatý stupínek vyst...

2. února 2024
Zobrazit všechny

Další články


<