Ringwaldova sbírka

Soga 29.05.2012

Mimořádnou událostí byla večerní aukce společnosti Soga zaměřená výhradně na dílo Ladislava Mednyánszkého, která se uskutečnila v úterý 29. května. Ze 127 nabízených obrazů a kreseb našlo nového majitele 93 v celkové hodnotě 1,03 milionu eur.

Nejdražší položkou se stala Mlžná lesní krajina u řeky z doby kolem roku 1880, která se prodala za 100 tisíc eur. Za více než 30 tisíc eur, což přibližně odpovídá milionu slovenských korun, se prodalo dalších 8 děl (všechny ceny jsou včetně aukční provize).

Ladislav Mednyánszky: Hmlistá lesná krajina při rieke / kolem 1880

Ladislav Mednyánszky: Hmlistá lesná krajina při rieke / kolem 1880
olej na plátně / 70 x 120 cm / cena: 100 300 eur

 

Spíš než dosažené ceny, jakkoliv šlo bezpochyby o velice úspěšnou aukci, je zajímavá provenience nabízených děl i způsob zpracování celé kolekce. Všechna dražená díla pocházela ze sbírky trenčínského advokáta Lea Ringwalda, který před druhou světovou válkou emigroval do Velké Británie. S sebou si odvezl na 200 Mednyánszkého děl. Když se v roce 1962 v Bratislavě konala první malířova souborná výstava, pozval Ringwald tehdejšího ředitele Slovenské národní galerie Karola Vaculíka, aby si přijel sbírku prohlédnout. K této návštěvě ale nakonec došlo až v roce 1974, šest let po sběratelově smrti. Vaculík si tak sice měl možnost sbírku prohlédnout, k žádné další spolupráci však nedošlo. V následujících desetiletích se na existenci této kolekce zapomnělo.

Na veřejnost se celý soubor dostal až v roce 2009, kdy byl nabídnut k prodeji v lokální aukční síni Dreweatts v třicetitisícovém městečku Newbury západně od Londýna. Kresby i olejové studie byly nabízeny v balících po několika kusech, obrazy byly nezarámované a často ve špatném stavu. Odhadní ceny se pohybovaly od 100 do 1000 liber. V úvodu zmiňovaný obraz měl například cenový odhad 300 až 500 liber (bez aukční provize). Prodaly se všechny položky, vesměs s výraznými nárůsty. Nejdražší obrazy za 20–24 tisíc liber.

Velkou část kolekce koupila jistá maďarská společnost, která následně ve spolupráci s bratislavskou aukční síní Soga a historikem umění Júliem Barczim celý soubor odborně zpracovala. Vedle aukčního katalogu tak Soga vydala ještě stoosmdesátistránkový odborný katalog s texty v slovenštině, maďarštině a angličtině, věnovanými jak samotnému malíři, tak i osobě jeho sběratele.


Související články

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

Polský aukční trh s uměním 2023

Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...

9. února 2024
Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Dekáda světově úspěšných surrealistek

Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...

18. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<