Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně
15. února 2024
Text Koucká Tereza | Foto Sotheby’s | Datum 26.05.2019
Nový objev představí v úterní aukci pařížská pobočka Sotheby’s. Dražit bude vzácnou bronzovou alegorickou bustu Přírody od Alfonse Muchy, která se nacházela v soukromé sbírce a nebylo o ní doposud nic známo.
|
Poprvé na veřejnosti byla jedna z verzí Muchovy busty Přírody k vidění v rakouské sekci světové výstavy v roce 1900 v Paříži. Její vyobrazení bylo také součástí katalogu této expozice. Ačkoli v té době vzniklo několik variant této plastiky, povědomí o nich, a celkově o Muchově sochařských dílech, nebylo velké a časem se téměř vytratilo. Známa byla pouze poněkud odlišně ztvárněná ženská busta zhotovená pro interiér Fouquetova klenotnictví (dnes je jednou z expozic Musée Carnavalet v Paříži).
To se ale změnilo v polovině 60. let, kdy se léta pozapomenuté busty začaly s rostoucí oblibou umění období secese objevovat na trhu. Poprvé se tak stalo v souvislosti s tou variantou plastiky, která se pak následně v polovině 80. let dostala do Virginia Museum of Fine Arts, kde je uchováván dodnes. Jednotlivé varianty Přírody se od sebe liší patinou, detaily šperků a koruny a částečně také použitým materiálem.
Na počátku 70. let se v aukci v Londýně objevila bronzová pozlacená busta s malachitovými detaily velmi podobná té současné. Koupili ji tehdy sběratelé z Bruselu, baron Gillon-Crowet s manželkou, v jejichž muzeu věnovanému umění přelomu 19. a 20. století je od roku 2013 k vidění. Baronka Anne-Marie Gillon-Crowet v dokumentu věnovaném této plastice mluví o tom, že modelem k ní měla být francouzská tanečnice Cléo de Mérode, což potvrdil syn Alfonse Muchy Jiří.
|
Naposledy se podobná plastika objevila v aukci před 17 lety v USA, v dražbě umění 20. století newyorské pobočky Sotheby's. Odhad byl tehdy stanoven mezi 400 a 600 tisíci americkými dolary. Horní odhad na kladívku však busta překonala o 125 tisíc dolarů, včetně aukční provize to však bylo ještě o 82 tisíc dolarů více, 807 tisíc dolarů, tehdejším přepočtem zhruba 25 milionů korun (nebo 806 515 eur).
Byla to rekordní částka za Muchovo dílo, kterou doposud překonal pouze velkoformátový olej Zrušení nevolnictví v Rusku z roku 1920, o mnoho menší verze jednoho z výjevů Slovanské epopeje. Prodávala se v dubnu 2006 u newyorské pobočky aukční síně Christie's a pocházela z tehdy rozprodávané sbírky amerického diplomata Charlese R. Cranea.
|
Ten měl na počátku 20. století kontakty s T. G. Masarykem a pod jeho vlivem se začal zajímat o slovanské národy. Později financoval právě Muchovu Slovanskou epopej. Obraz Zrušení nevolnictví přišel tehdy nového majitele na 1,47 milionu amerických dolarů (tedy zhruba 33,8 milionu korun).
Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024
V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...
15. února 2024Polský aukční trh s uměním 2023
Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...
9. února 2024Dekáda světově úspěšných surrealistek
Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...
18. ledna 202415. února 2024
31. ledna 2017
13. února 2024
31. ledna 2024
16. ledna 2024