Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně
15. února 2024
Text Koucká Tereza | Foto aukční síně | Datum 07.08.2018
V prodeji starožitností se v uplynulém půlroce žádné převraty neudály, přesto jsou některé dosažené ceny velmi zajímavé. Výjimečný nábytek dlouhodobě patří k artefaktům s nejvyššími cenami v této kategorii, letošnímu pololetnímu top 10 starožitností pak vysloveně dominuje.
Ke koupi deseti nejdražších starožitností letošního prvního pololetí by bylo potřeba něco málo přes 3,5 milionu korun. To je téměř čtvrtinová částka než u výjimečného pololetí roku 2016 (více zde). Ani loňským rekordům starožitností prodaným v aukcích, jejichž součet byl na konci roku o dost nižší než pololetní výsledky roku 2016 (více zde), se prozatím dosavadní prodeje nepřiblížily. Dosažené ceny nejsou vůbec špatné, v nabídce se však letos dosud neobjevila žádná položka s milionovým potencionálem. Nejvyšší letošní cena se prozatím blíží hranici 600 tisíc korun.
Celkem šest z nejdražších starožitností se rekrutovalo z kategorie nábytku (zahrnujeme-li do této skupiny i jeden domácí koberec), z nichž pět bylo solitérních kusů a jednou šlo o soupravu sofa, křesel a židlí. Po dvou kusech pak byly zastoupeny zbraně, jedna položka náležela keramice a jedna hodinám. Více než polovina předmětů se prodala v květnové aukci společnosti Arthouse Hejtmánek, která dlouhodobě v prodeji starožitností na domácím trhu dominuje. Dva předměty vydražilo Dorotheum, po jednom pak Antikvity Praha a brněnský aukční dům Zezula.
Všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize.
Tento stolek je teprve pátým předmětem od vyhledávaného rakouského nábytkáře první třetiny 19. století Josepha Ulricha Danhausera (1780 až 1829), který se objevil na domácím trhu. V jeho rozsáhlé dílně poblíž Vídně, kde pracovalo v době největšího rozkvětu více než 100 zaměstnanců, pokračoval po Danhauserově smrti až do roku 1838 jeho syn Josef, malíř a grafik. Dílna měla dokonce pobočky ve Štýrském Hradci a Budapešti.
Biedermaierový nábytek je v této desítce zastoupen hned několikrát, na trhu se ale obecně objevuje poměrně zřídka. Dosažená cena (jakkoli je rovna vyvolávací s připočtenou provizí) je tak jednou z nejvyšších. Nejdražší Danhauserovou realizací na domácím trhu jsou pak párové dekorativní kandelábry z doby kolem roku 1810 s egyptskými motivy typickými pro období empíru.
Autorem této bohatě zdobené zbraně byl Johann Andreas Kuchenreuter (1794 až 1869), od roku 1840 puškař bavorského královského dvora, dříve ve službách Thurn-Taxisů. Jde o druhou nejdražší pušku, která kdy prošla domácím trhem. O něco málo ji cenou předčila pouze o 200 let starší intarzovaná těšínka.
Po vlněných kobercích blízko- a středovýchodní provenience je na domácím trhu velká poptávka. Když se v aukci objeví, skončí většinou s vysokými nárůsty (viz například zde). Vyvolávací cena tohoto koberce typu Heriz byla pouhých 48 tisíc korun, tedy zhruba pětina konečné ceny.
Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024
V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...
15. února 2024Deset nejdražších mincí českých aukcí v roce 2023
Přestože bezmezný hlad posledních několika let po nákupu „čehokoliv“ z numismatického materiálu lehce ochladl a v některých oblastech, zejména u mincí běžných a méně vzácných v nižších cenových kategorií, je patrná stagnace, nebo i mírné poklesy, cen...
7. února 2024TOP 10 současného umění na domácích aukcích za rok 2023
Loňským žebříčkem nejdražších prodejů umělců a umělkyň narozených po roce 1960 nejvíce zahýbal konec roku. Za první desítku vydražených děl by hypotetický sběratel zaplatil 9,8 milionu korun, o 2,4 milionu více než v roce 2022. Na zlatý stupínek vyst...
2. února 202415. února 2024
7. února 2024
13. února 2024
7. února 2024
5. února 2024
10. prosince 2018