Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně
15. února 2024
Text Kosař Pavla | Foto Christie's, Sotheby`s | Datum 19.05.2014
Vrchol jarní aukční sezóny v podobě newyorských eveningů máme již za sebou. Velká očekávání se na rozdíl od aukcí impresionistů naplnila a současně se potvrdilo, že nejvíce finančních prostředků každoročně proteče právě v kategorii poválečné moderny a současného umění a že prim v této kategorii hraje New York. Pojďme si tedy zrekapitulovat výsledky.
Christie´s nastavili laťku tak vysoko, že by ji následující večer v Sotheby´s mohli překonat jen stěží. Velkolepá výsledná částka 744 944 000 dolarů je historicky nejlepší výsledek, s jakým kdy aukce s uměním skončila. Očekávání byla sice veliká, ale takový výsledek se neočekával. Značná část těch nejvýznamnějších položek totiž neměla veřejné předaukční odhady. Na 94% úspěšnosti měly podíl i sjednané garance u více než poloviny nabízených děl. Padlo hned deset autorských rekordů a jen pět děl se dalo pořídit pod milion dolarů.
Nejdražším dílem večera bylo plátno Barnetta Newmana Fire I., které bylo vydraženo za 84 milionů dolarů a stalo se tak nejdražším autorovým dílem. Exponovaný triptych Francise Bacona Three Studies for Portrait of John Edwards, jenž byl nabízen s neveřejným předaukčním odhadem, našel nového majitele za necelých 81 milionů dolarů. Když byl dražen před třinácti lety naposled - majitel za něj zaplatil „jen“ 4,5 milionu dolarů.
Titulní práce aukčního katalogu, Warholův Race Riot z roku 1964, byl přiklepnut za 63 milionů dolarů (neveřejný aukční odhad se pohyboval kolem 45 milionů dolarů). Výrazně nad očekávání (12 - 18 mil. dolarů) byl prodán i další Warholův kus – White Marilyn. Zájemci jej vynesli až na 41 milionů dolarů. Za zmínku stojí i abstraktní plátno Marka Rothka Untitled z roku 1952, které přineslo více než 66 milionů dolarů.
Ve srovnání s výjimečným úspěchem v Christie´s se večer v Sotheby´s s výsledkem 364,4 milionu dolarů se mohl jevit jako ospalý. Úspěšnost byla krásných 85%, jen nárůsty nebyly tak impozantní. Padlo devět autorských rekordů, mezi nimiž vyčnívaly ty za Dana Flavina a Jamese Rosenquista. Stejně jako u Christie´s polovina položek byla podpořena tzv. garancemi. Prodána byla kompletní nabídka 19 děl ze sbírky Adama Sendera, která dohromady přinesla přes 30 milionů dolarů, přičemž hned šest děl z této sbírky dosáhlo rekordních částek. Za zmínku stojí i velkoformátové Undiscovered Genius of the Mississippi Jean-Michel Basquiata, které získal jediný dražitel za 23,7 milionu dolarů. O tom, jak se vyvíjel trh se současným uměním za posledních dvacet let, vypovídá skutečnost, že když bylo toto dílo naposledy draženo v roce 1994, nový majitel k jeho koupi potřeboval jen 265 tisíc dolarů.
Tak jako newyorské eveningy nabízí největší hvězdy na straně umělců, stejně známí jsou i jejich dražitelé. Warholův sběratel a patriot Jose Mugrabi získal jako další akvizici Big Electric Chair, a to za 20,4 milionu dolarů. Dalším úspěšným dražitelem byl Steve Wynn, který koupil Koonsova Popeye (sochu Pepka námořníka) za 28,2 milionu dolarů.
V čem byl ale hlavní rozdíl oproti předchozímu večeru v Christie´s? Na impozantních výsledcích Christie´s se tentokrát velmi zásadně podíleli dražitelé z Asie. Naproti tomu, jak uvedl Wall Street Journal, Sotheby´s určitě nepomohla skutečnost, že jejich aukce kolidovala s VIP otevřením Art Baselu v Hongkongu.
Nejnovější údaje indexu Mei Moses (který zpracovává opakované aukční prodeje) uvádí, že 40 děl prodaných v tomto bloku večerních aukcí současného umění, jež byla již dříve nabízena na aukcích, zaznamenalo roční výnos 18%. Jakkoliv je to krásný výsledek, v minulém článku (zde) jsme již psali o tom, že se nejedná o reprezentativní vzorek. Takový roční výnos dosahuje jen velmi úzký okruh výjimečných děl několika autorů.
Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024
V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...
15. února 2024Polský aukční trh s uměním 2023
Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...
9. února 2024Dekáda světově úspěšných surrealistek
Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...
18. ledna 202415. února 2024
20. července 2020
14. listopadu 2017
5. ledna 2014
10. května 2022
14. listopadu 2017
5. ledna 2014