Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně
15. února 2024
Text Skřivánek Jan | Datum 15.09.2014
Díla českých autorů se na světových aukcích objevují jen ojediněle, pokud se tak však již stane, jde většinou o velice zajímavé kusy. V letošním prvním pololetí jsme opět byli svědky několika mimořádných prodejů.
Nejdražším dílem českého umění byl obraz Zákoutí Prahy od Jakuba Schikanedera, který se v květnu na aukci Sotheby’s v Londýně prodal za rekordních téměř 9,8 milionu korun (více zde). Jiný obraz s pražským námětem od téhož autora v červnu dražila aukční síní Stockholms Auktionsverk. Pohled na Kampu z roku 1896 se prodal za přibližně trojnásobek odhadované částky, za 2,1 milionu korun.
Od Františka Kupky, jemuž patří titul vůbec nejdražšího českého autora, se na trhu v prvním pololetí objevil zajímavý ženský portrét Růžový klobouk z roku 1906. Koncem května byl v Berlíně na aukci společnosti Grisebach vydražen v přepočtu za 9,6 milionu korun, přibližně dvojnásobek očekávané částky (více zde). Od téhož autora aukcemi ve Francii a v Německu prošlo ještě několik prací na papíře, z nichž nejvíce zaujal abstraktní pastel, který se prodal v březnu v Paříži přibližně za 700 tisíc korun.
Jednou z nejdůležitějších událostí byla dražba čtveřice obrazů Josefa Šímy ze začátku 60. let, které začátkem června nabídly aukční síně Sotheby’s a Christie’s v Paříži. Prodaly se všechny čtyři obrazy, a to v rozmezí od 2 do 8,9 milionu korun. Dosažená cena za rozměrné plátno Reflêt glacial z roku 1961 je novým rekordem za poválečný Šímův obraz a současně jednou z malířových nejvyšších cen vůbec. Nad 5 milionů korun byl Šíma v Česku naposled dražen před šesti lety.
Od Alfonse Muchy světovými aukcemi prošlo několik desítek plakátů a prací na papíře. Z obrazů nejvíce zaujala dílčí olejová studie k obrazu Slované v pravlasti, která se v březnu v Sotheby’s v Paříži prodala za 2 miliony korun. V Christie’s v Londýně měl začátkem května ještě velký úspěch Beneš Knüpfer, když se jeho Soubor tritonů prodal za 1,6 milionu korun. To je násobně víc, než kolik je umělcův rekord na českém trhu (více zde).
Z poválečného umění je třeba jmenovat Václava Boštíka a Zdeňka Sýkoru. Menší Boštíkův obraz z roku 1965 byl začátkem června v Christie’s v Paříži vydražen za 1 milion korun. Dva Sýkorovy liniové obrazy ze začátku 90. let koncem května dražila společnost Lempertz v Kolíně nad Rýnem. Prodaly se s výraznými nárůsty za 2,5 a 3,5 milionu korun (více zde).
Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024
V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...
15. února 2024Polský aukční trh s uměním 2023
Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...
9. února 2024Dekáda světově úspěšných surrealistek
Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...
18. ledna 202415. února 2024
15. února 2024
7. února 2024
20. ledna 2022
15. února 2021
24. června 2020