Nejen o bohemikách se zástupcem Sotheby's

Několik otázek pro Filipa Marca

Zahraniční aukce v posledních letech přestávají být zejména zdrojem výhodných nákupů bohemik pro české obchodníky, ale stále častěji kopírují či překonávají výsledky tuzemského trhu. Tuto situaci stručně komentuje zástupce Sotheby's Filip Marco.  


Na poslední z každoročních dražeb s názvem A Different Perspective klienti utratili bezmála
2,75 milionu liber. V první desítce nejdražších prací se čeští autoři objevili hned sedmkrát.

Jak si vysvětlujete nárůst bohemik na zahraničním trhu v poslední době?

Tato skutečnost je především dána generační výměnou v západních zemích a ekonomickým potenciálem českých sběratelů a obchodníků. V bohatých vrstvách západoevropských zemí nyní dominuje sběratelství současného umění, zbytek populace spíše prodává než kupuje.
 

Zajímají se podle vašich zkušeností o české malíře převážně klienti české národnosti?

Rozhodně čeští a slovenští klienti v této oblasti převažují. O práce Václava Špály nebo Emila Filly pravidelně projevuje zájem i zahraniční klientela, např. z amerického kontinentu. Měli jsme radost, že například Matalova díla v podzimní aukci poptávali sběratelé z Německa, Rakouska nebo Švýcarska. 
 

Předpokládali například předchozí majitelé poválečného Filly, který v listopadu zaznamenal enormní nárůst, nebo třeba paní Liana Posselt, jejíž kolekce se rovněž nedávno dražila v Londýně, tyto rekordní výsledky? Odhadní ceny byly v mnoha případech poměrně střízlivé.

Odhadní ceny jsme stanovili konzervativně, s ohledem na kvalitu některých položek. Většinou byla tato strategie úspěšná. Majitelé Filly očekávali dobrý výsledek také kvůli rozměrnosti obrazu. Případ paní MUDr. Posselt byl odlišný, rozhodující vliv mělo její vlastenectví a přání, aby se obrazy vrátily do Česka. V mém případě spíše hraje roli radost z možnosti nabídnout kvalitu za přijatelnou cenu.
 

.

Emil Filla: Sedící žena, 1948, 
olej na plátně, 146 x 98 cm,
cena: 729 000 GBP (vyvolávací cena: 200 000 GBP bez provize a poplatků),
Sothebyʼs Londýn 14. 11. 2017

 

Myslíte si, že dosažené ceny mohou v blízké budoucnosti vyvolat větší prodej těchto malířů?

Myslím si, že například u některých děl Bohumíra Matala, Františka Hudečka nebo Františka Grosse dosažené ceny potvrdily kvalitu daných autorů. Dále neočekávám, že by se brzy na trhu objevil Foltýn v obdobné kvalitě. Fillových děl je hodně, trh je zatím absorbuje zcela bez problémů, a to bez ohledu na význam jednotlivého díla, období autora atd. Obecně si myslím, že čeští sběratelé a investoři budou dříve či později nuceni rozšířit sbírky o světovou modernu a české i světové současné umění; jejich děti s internacionálním rozhledem je k tomu jistě donutí. Zcela bych neodepisoval ani kvalitní staré mistry či dobře zachovalé předměty uměleckého průmyslu, které jsou nyní výrazně podhodnoceny celosvětově. Tyto věci přečkaly staletí a moudří sběratelé je nyní nakupují.

 

Jaké jsou podle vás hlavní výhody prodeje a nákupu českého umění v zahraničí?

Legislativa a demokratická tradice většiny západních zemí znemožňuje státu zasahovat do trhu s uměním a ztrpčovat sběratelům život nepřiměřenou administrativou, úřednickou zlovůlí, různými kontrolami a hlášeními. Velká Británie nám v této oblasti může stále sloužit jako vzor.

 

To se však může brzy změnit. Očekáváte nějaká opatření na trhu s uměním v souvislosti s plánovaným brexitem?

Odpověď na tuto otázku není jednoduchá. V případě tzv. "tvrdého brexitu" mohou být trvalé dovozy umění do UK zdaněny 5% dovozní daní. Toto by však nemělo platit pro dovoz umění do Velké Británie za účelem následného vývozu dané věci, ve stanovené lhůtě, do 3. země (EU, Číny, Ruska, Indie, USA atd.). Zde by platily celní a daňové předpisy země konečného importu.  Administrativa obchodního styku Velké Británie se státy EU by ale byla složitější. Zatím nepředpokládám přesun části businessu Sotheby's London do jiného evropského státu. Osobně věřím v realizaci tzv. "měkkého brexitu" se zachováním všech výhod vzájemného obchodu.
 

Filip Marco

 

Judr. Filip Marco Ph.D. je ředitelem pražské kanceláře Sotheby's, jedné z největších aukčních síní, která byla založena v roce 1744 v Londýně, dnes provozuje stovku poboček a působí ve více než 40 zemích světa. V minulosti uspořádala několik aukcí zaměřených na české umění, a to zejména prodej významné sbírky Milana Heidenreicha na konci 90. let či v roce 2011 již legendární kolekce rodiny Hascoe (více zde). Před třemi roky také nabídla zájemcům konvolut české avantgardy z majetku manželů Cullenových (více zde). Loni na podzim počtvrté zorganizovala aukci nazvanou A Different Perspective, specializovanou na tvorbu výtvarníků střední a východní Evropy, kde bohemika dlouhodobě zaujímají nejvyšší dosažené příčky (více zde).

 

 


Související články

Hledám věčné gesto, které najde obdiv i za sto let

Hledám věčné gesto, které najde obdiv i za sto let

Rozhovor se sběratelem Jaroslavem Pulicarem

Jaroslav Pulicar je známým fotografem, který se rovněž rád obklopuje uměním. Od roku 2009 proto provozuje Galerii 34, která se nachází přímo v jeho brněnském bytě. Byt/galerie, kde prezentuje další fotografy, je přístupná během vernisáže a po domluvě...

29. ledna 2024
Ceny střeleckých medailí vyskočily v posledních letech na dvojnásobek

Ceny střeleckých medailí vyskočily v posledních letech na dvojnásobek

Rozhovor se sběratelem Daliborem Jandou

Numismatice se zpěvák Dalibor Janda věnuje již řadu let. Ve své sbírce má mimo jiné řadu střeleckých medailí a mincí. V loňském roce dokonce vydal publikaci o rakouských stříbrných střeleckých medailích a mincích. „Neustále mi vadilo, že neexistuje k...

4. ledna 2024
Chci podpořit kariéry mladých umělců

Chci podpořit kariéry mladých umělců

Rozhovor se sběratelem Robertem Runtákem

Sběratel Robert Runták už shromáždil na 2500 děl od pěti set převážně českých a slovenských umělců. Zaměřuje se hlavně na mladé současné autory. V roce 2019 otevřel multifunkční kulturní centrum Telegraph v kompletně zrekonstruované budově poblíž olo...

13. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články


<