Nejdražší známka světa a rekord, který nepadl

Poštovní známka z roku 1856 za 8,3 milionu dolarů

Jednocentová známka Britské Guyany z roku 1856 v barvě magenty se v úterý večer v New Yorku prodala za 8,3 milionu dolarů. Svou pozici nejdražší známky světa tak potvrdila, ale celkově jde o zklamání. Před sedmi lety stála ještě o 1,2 milionu víc a předaukční odhad počítal s cenou 10 až 15 milionů dolarů.


Postage one cent, Britská Guyana, 1856, černý tisk na magentě, 29 x 26 mm,
cena: 8 307 000 USD, Sothebyʼs New York 8. 6. 2021


Známka byla původně vydána jako provizorní řešení, když v této britské kolonii načas došla zásoba výplatních známek a nová dodávka teprve byla na cestě z Anglie. Tehdejší poštovní guvernér Guyany, pan E. T. E. Dalton, požádal vydavatele místních novin Royal Gazette v Georgetownu, aby vytiskli nouzové vydání známek pro místní použití. Známky byly vytištěny v nominálních hodnotách 1 cent a 4 centy. Jednocentové známky byly používány pro poštovné za noviny, čtyřcentové pak na dopisy. 

Design razítek byl totožný, jediný rozdíl byl v označení nominální hodnoty vytištěné napravo. Obě známky byly vytištěny černým inkoustem na nekvalitním papíře purpurové barvy. Byl na nich obrázek lodi, nápis "British Guiana / Postage one (four) cent" a motto kolonie v latině "Damus Petimus que Vicissim" ("Dáváme a žádáme na oplátku"). Ze strachu, že by známky mohly být snadno padělány, nařídil Dalton třem poštovním úředníkům, aby každou známku v momentě prodeje podepsali. Obálky se často uchovávají s dopisy, které obsahují, ale pásky, které byly kolem srolovaných novin, se zpravidla vyhazovaly. To je také důvod, proč se zachoval pouze jeden exemplář jednocentové purpurové Britské Guyany.
 


Záběr z propagačního filmu Sotheby’s

Tento jediný známý exemplář byl objeven v roce 1873 dvanáctiletým školákem v podkroví rodinného domu v Demeraře a toto místo nálezu je potvrzeno poštovním razítkem na známce ze dne 4. dubna 1856. Známka také nese iniciály E. D. W. = Edmund Dalziel Wight, který byl poštovním úředníkem v Demeraře. Chlapec známku později prodal za šest šilinků místnímu sběrateli. Tato světová rarita byla v roce 1878 koupena obchodníkem se známkami Thomasem Ridpathem z Liverpoolu za 120 liber. Již v roce 1922 se cena vyšplhala do desetitisíců, americký textilní průmyslník Arthur Hind za ni v aukci nabídl 21 tisíc liber, respektive 36 tisíc dolarů.

Z Hindovy pozůstalosti známku v roce 1940 za 40 tisíc dolarů získal australský sběratel Frederick T. Small. Když v roce 1970 jeho sbírka přišla na trh, 1 c magenta se prodala za 280 tisíc dolarů. O deset let později ji John E. du Pont, dědic světově proslulé chemické firmy, zakoupil za 935 tisíc dolarů. Když se v roce 2014 rozprodávala jeho pozůstalost, známka vystoupala na více než desetinásobek své předchozí ceny. Vítězných 9,48 milionu dolarů za ni nabídl obuvnický designér Stuart Weitzman, který ji nyní spolu s dalšími položkami ze své filatelistické a numismatické sbírky nabídl v aukci společnosti Sotheby’s v New Yorku.

Dalším filatelistickým rekordům se věnovalo květnové číslo Art Antiques

 

 


Související články

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

Polský aukční trh s uměním 2023

Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...

9. února 2024
Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Dekáda světově úspěšných surrealistek

Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...

18. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<