Chudší nabídce krajinářů loni vládl Slavíček
13. února 2024
Text Koucká Tereza | Foto ART+ | Datum 29.12.2017
Ke koupi deseti nejdražších starožitností již téměř uplynulého roku by případný zájemce potřeboval téměř 7 milionů korun. Nejdražším artefaktem z této desítky se stal bohatě zdobený bronzový lustr z doby kolem roku 1600 s cenou 1,86 milionu korun, nejlevnějším pak byl platinový náramek s diamanty vydražený za 335 tisíc korun.
Letošní top 10 starožitností je co do kategorií prodaných předmětů dosti pestré. Zastoupeny jsou zde knihy, nábytek, keramika, koberce, hodiny i šperky. Co se týče poměru dražebníků, je tomu však právě naopak. Většina artefaktů z následující desítky byla vydražena u aukční síně Arthouse Hejtmánek, pro kterou se nabídka prvotřídních starožitností stala jednou z jejích specializací.
Všechny ceny jsou uvedeny včetně aukční provize.
Tento jihoněmecký pozdně renesanční lustr pochází z kláštera v Dolním Rakousku. Navazuje a je plně zakotven v tradici pozdně gotických lustrů vyráběných v téže oblasti a také v Nizozemí (více zde). Prošel několika významnými rakouskými a německými sbírkami, v roce 1930 je uveden v katalogu sbírky Dr. Alberta Figdora ve Vídni. Před třinácti lety byl součástí aukce evropského sochařství 900 až 1900 u londýnské Sotheby‘s, kde byl vydražen za 72 tisíc liber (tehdejším přepočtem asi 3,2 milionu korun). Na listopadové aukci ho nový majitel zakoupil za minimální podání rovné částce 1,86 milionu korun.
Několikasvazkové kompendium atlasů měst německého duchovního Georga Brauna Civitates orbis terrarum vznikalo na přelomu 16. a 17. století (více také zde) a obsahuje velké množství kolorovaných rytin z dílny Franze Hogenbergera, ale také dalších významných umělců a kartografů tehdejší doby. Nabízené čtyři svazky této edice v původní celokožené vazbě vystoupaly v červnu ze 744 tisíc až na 1,6 milionu korun. Z dalších významných knih s vysokou historickou a uměleckou hodnotou byla v tomto roce nabízena například tzv. Schedelova kronika z konce 15. století pro dějiny našeho území zajímavá například vyobrazením pozdně středověké Prahy. Ta však zůstala s vyvolávací cenou 1,6 milionu korun neprodána.
Vysoké laternové hodiny jsou dílem vídeňského hodináře Petera Gatterera z doby kolem roku 1830. V listopadové aukci byly prodány za vyvolávací cenu 806 tisíc korun včetně provize. Obdobné stojací hodiny stejné datace a rovněž vídeňské provenience, jejichž tvůrcem však byl hodinář Martin Zartl před rokem u stejné aukční síně téměř zdvojnásobily minimální podání a prodaly se za více než 1,5 milionu korun. Ty jsou doposud nejdražšími v aukci prodanými hodinami na domácím trhu.
Obrat za díla žáků Mařákovy školy a autorů s ní spřízněných byl v loňském roce spíše podprůměrný. Ve sledovaných sálových aukcích se loni prodalo nejméně těchto děl od roku 2012 (vyjma pandemického roku 2020). Bylo jich pouze 128 a zájemci za ně vyda...
13. února 2024Deset nejdražších mincí českých aukcí v roce 2023
Přestože bezmezný hlad posledních několika let po nákupu „čehokoliv“ z numismatického materiálu lehce ochladl a v některých oblastech, zejména u mincí běžných a méně vzácných v nižších cenových kategorií, je patrná stagnace, nebo i mírné poklesy, cen...
7. února 2024Začátkem února uplynulo dvacet let od tehdy rekordního prodeje obrazu Ml Josefa Šímy, který byl na aukci 1. Art Consulting vydražen za 7 milionů korun. Před šesti lety se totéž dílo prodalo za více než 36 milionů korun, což je dodnes platný Šímův auk...
5. února 202413. února 2024
7. února 2024
5. února 2024
13. února 2024
31. ledna 2024
16. ledna 2024