Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně
12. prosince 2023
Text Frank Barnová Michala | Foto ART+ | Datum 17.02.2014
Krajináři přelomu 19 a 20. století jsou tuzemským aukčním trhem pravidelně nabízeni v hojném počtu a mezi sběrateli se dlouhodobě těší vysoké pozornosti. Vloni se v aukcích domu Sýpka objevila dvojice symbolistních prací Aloise Kalvody. Další práci z tohoto období nabídne jejich únorová aukce.
Aukční katalog vedle mnoha dalších položek avizuje signovaný olej na plátně z roku 1899 s názvem Na konci léta. Dražba začne na poměrně nízké hranici 150 tisíci korun (bez aukční provize).
Rok 1899, ve kterém vznikla olejomalba Na konci léta, Alois Kalvoda trávil částečně v Praze a po Čechách, v létě před svou cestou na Balkán pak maloval ještě na Moravě a Slovensku. „Kalvoda byl bytostně cítící Moravan a motivy z venkovského života mu vysloveně konvenovaly,” upozornil ve svém posudku díla Michael Zachař. „Krásná letní partie evokuje ve střídmější malířské sazbě Úprkův malířský program a zaujme jemným štětcovým rukopisem až na způsob gobelínové tkaniny,” dodává.
A právě Kalvodovy krajinné scenérie ve vzdušných prosluněných tónech jsou v posledních letech stálicemi aukčních nabídek, jejichž výsledná cena je nezřídka mezi 200 až 400 tisíci korunami. Ojedinělým není ani dvojnásobný, i vyšší nárůst ceny v průběhu dražby. Zmiňme například plátno Na břehu rybníka z roku 1900, které bylo na podzim roku 2010 nabídnuto za 80 tisíc korun a prodáno až za cenu 4 krát vyšší, konkrétně za rekordních 437 tisíc.
Z baladických českomoravských Kalvodových krajin větších rozměrů a obdobného výrazu můžeme kromě nabízené Na konci léta (1899) vzpomenout i již vydražené olejomalby - Krajina s březovým hájem, která byla vydražena v roce 2008 za 253 tisíc korun nebo Letní den na vsi (1915), která v roce dosáhla 378 tisíc korun.
V letech 2008 a 2010 je na tuzemském aukčním trhu u Kalvodových pláten zřetelný i nárůst v podobě počtu nabízených a též vydražených položek. Od roku 2010 se roční množství prodaných děl pohybuje kolem dvou desítek kusů, přičemž stoupá i počet maleb, které zůstanou bez zájemce, což ale ilustruje spíše nárůst v počtu dražených kusů a možnost většího výběru, než pokles sběratelského zájmu.
Malíř, grafik a též spisovatel Alois Kalvoda studoval u Julia Mařáka v krajinářské speciálce Akademie výtvarných umění v letech 1892-1897. Záhy po absolutoriu upoutává vyváženou celistvou krajinou, v níž těží ze svého studia a tradice barbizonské školy, která se odklonila od ateliérové krajinomalby a programově se přiklonila k malířství v samotné přírodě. Ve svém malířském výrazu Kalvoda navazuje na své souputníky, krajináře Antonína Slavíčka, Otokara Lebedu nebo na staršího Františka Kavána. Kalvodovým realistickým pohledům do krajiny vévodí myšlenky impresionismu a později jsou patrné i symbolistní polohy secese kořeněné prvky expresionismu.
U Sýpky nabídli zajímavá Kalvodova plátna již opakovaně. Jen v loňském roce se zde dražily dvě cenné symbolistní malby ještě s nádechem přelomu století, Večerní melancholie a Zasněná, s konečnými cenami 288 a 456 tisíc korun.
V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....
12. prosince 2023Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...
5. prosince 2023O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...
23. listopadu 202312. prosince 2023
5. prosince 2023
23. listopadu 2023
7. července 2016
4. května 2016
20. října 2014
24. března 2023
9. listopadu 2022
2. listopadu 2022