Letovická keramika Josefa Mrázka

Veletrh Antique 15.-18. 11. 2018

Ačkoli pestrobarevná keramika Josefa Mrázka má řadu příznivců a obdivovatelů po celém světě a najdeme ji například v domě Ernesta Hemingwaye na Floridě nebo v muzeu umění v Dallasu, u nás je doposud opomíjená a v podstatě neznámá. Spatřit ji bude možno na nadcházejícím veletrhu Antique, kde ji představí sběratelka Helena Kalasová.  

Helena Kalasová

 

Helena Kalasová

 

Josef Mrázek ani letovická keramika u nás příliš známými pojmy nejsou, jak jste se k nim dostala Vy, co Vás k nim přivedlo?

Vše začalo krátce poté, co jsem otevřela svoji galerii současného českého umění v Letovicích. Při sestavování koncepce, jakým směrem se činnost galerie bude ubírat, se zrodila myšlenka vytvořit expozici letovické keramiky, která se zde vyráběla v období první republiky. Tomu napomohla i skutečnost, že město Letovice nemělo v té době žádné muzeum.

 

Zrodilo se tedy Muzeum letovické keramiky, jak to v něm vypadá?

V Muzeu letovické keramiky je stálá expozice keramiky Josefa Mrázka čítající asi 600 kusů a výstava výrobků z továrny Františka Pexidera – jde o figurální keramiku z další letovické prvorepublikové keramičky. Otevřeno je podle otevírací doby v galerii, jinak lze přijít kdykoliv po domluvě.

 

keramika Josefa Mrázka

 

Keramika Josefa Mrázka

 

Josef Mrázek vyráběl keramiku v Letovicích poměrně krátce v průběhu 20. let a továrna skončila s hospodářskou krizí. Je známo, kolik toho v průběhu fungování vlastně vyrobila a kde měly výrobky největší odbyt? 

Historie výroby Mrázkovy keramiky sahá do období první světové války. Svou firmu Czech Peasant Art Company založil a provozoval v USA. Jeho vřelý vztah k vlasti a aktivní zapojení se do protiválečného odboje vyústilo v úmysl pomoci nově vzniklé republice s nastartováním hospodářského rozvoje. Výsledkem byla stavba továrny na stolní nádobí v Letovicích, odkud expedoval měsíčně vagon keramických výrobků do USA. V roce 1923 továrna zaměstnávala 180 mužů a žen. Každý rok Josef Mrázek přicházel se dvěma až třemi novými vzory. Snad největším oceněním pro jeho keramiku byla zlaté medaile na Světovém veletrhu ve Filadelfii v roce 1926.

 

Keramika Josefa Mrázka

 

Znáte další osudy Josefa Mrázka i letovické keramičky po skončení výroby? Vyráběl vůbec ještě někdy keramiku v USA, kam se vrátil? A keramička samotná? Jak skončila?

Talent Josefa Mrázka musel začínat znovu. V roce 1935 vyvinul umělou hmotu MAROLIN. Pod touto značkou vytvořil novou řadu dekoračních předmětů, dále figuríny do obchodních domů a kulisy k muzikálům uváděným na Broadwayi. Pro U.S. War Department vyvinul a následně se vyráběl anténový kryt do 70 tisíc vojenských letadel bojujících v druhé světové válce. Jeho původním úmyslem bylo po skončení druhé světové války výrobu keramiky v Letovicích obnovit a rozšířit. Odbyt zboží měl již zajištěn, leč rok 1948 tento plán definitivně ukončil. Ke konci života se Josef Mrázek uchýlil na Long Island. Zemřel v roce 1959. Továrna v Letovicích je v současné době v soukromém vlastnictví. Majitel ji nechal v roce 2010 zapsat na seznam kulturních památek. Má jedinečná sgrafita, bohužel jsou poničená a nadále chátrají.

 

Keramika Josefa Mrázka

 

 

Plánujete vydat nějakou českou monografii či katalog? Nebo už je na světě?

Životní příběh Josefa Mrázka napsali jeho potomci, syn Harold R. Mrazek a vnuk Robert J. Mrazek. Tuto publikaci vydanou v USA nyní nabízíme v českém překladu pod názvem Josef Mrázek – umění keramiky a bude ji možné zakoupit na nadcházejícím veletrhu Antique. Následně pak i u nás v Muzeu letovické keramiky a v infocentru v Letovicích.

 

Jak byste letovickou keramiku charakterizovala? Co je pro ni typické a co je na ní zajímavé? Má nějaké technologické zvláštnosti?

Má především hodně proměn co se týká vzorů a barev. Od květinových a lidových motivů (sedmikráska, jablko, krvácející srdce, tulipán) až po ty kubistické. Jsou malovány v pásech, medailonech nebo jsou rozprostřeny téměř po celé keramice. Podrobný proces výroby je popsán ve zmíněné publikaci, stručně mohu říci, že se jednalo o proces dvojího vypalování. K dosažení pozoruhodných a výrazných barev experimentoval Mrázek s řadou pigmentů a věnoval tomu velkou pozornost, protože dodnes mají jeho barvy nádhernou sytost a jas.

 

Keramika Josefa Mrázka

 

Jak velký soubor na veletrhu Antique představíte a kde Vás návštěvníci naleznou?

V naší expozici v prvním poschodí Novoměstské radnice (v sále G) bude k vidění vývoj Mrázkova dekorativního umění keramiky – od počátků s lidovými motivy až po soubory, které byly ovlivněny jeho přítelem Františkem Kupkou, kterého velmi obdivoval. Budou představeny i vzory vyráběné pouze v omezeném počtu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Související články

Hledám věčné gesto, které najde obdiv i za sto let

Hledám věčné gesto, které najde obdiv i za sto let

Rozhovor se sběratelem Jaroslavem Pulicarem

Jaroslav Pulicar je známým fotografem, který se rovněž rád obklopuje uměním. Od roku 2009 proto provozuje Galerii 34, která se nachází přímo v jeho brněnském bytě. Byt/galerie, kde prezentuje další fotografy, je přístupná během vernisáže a po domluvě...

29. ledna 2024
Ceny střeleckých medailí vyskočily v posledních letech na dvojnásobek

Ceny střeleckých medailí vyskočily v posledních letech na dvojnásobek

Rozhovor se sběratelem Daliborem Jandou

Numismatice se zpěvák Dalibor Janda věnuje již řadu let. Ve své sbírce má mimo jiné řadu střeleckých medailí a mincí. V loňském roce dokonce vydal publikaci o rakouských stříbrných střeleckých medailích a mincích. „Neustále mi vadilo, že neexistuje k...

4. ledna 2024
Chci podpořit kariéry mladých umělců

Chci podpořit kariéry mladých umělců

Rozhovor se sběratelem Robertem Runtákem

Sběratel Robert Runták už shromáždil na 2500 děl od pěti set převážně českých a slovenských umělců. Zaměřuje se hlavně na mladé současné autory. V roce 2019 otevřel multifunkční kulturní centrum Telegraph v kompletně zrekonstruované budově poblíž olo...

13. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články


<