Kupka se v Londýně neprodal

Christieʼs 4. 2. 2015 - Impresionisté a moderna

Obraz Františka Kupky Vanoucí modře III, který byl ve středu večer nabízen na aukci impresionistů a klasické moderny společnosti Christieʼs v Londýně, zůstal nevydražen. Předaukční odhad počítal s částkou 1,5 až 2 miliony liber, což v korunách a včetně všech poplatků odpovídá 67 až 88 milionům.

František Kupka: Vanoucí modře III
František Kupka: Vanoucí modře III / 1925-27, 1933 / olej na plátně /
109 x 111 cm
odhad: 1,5-2 mil. GBP / nevydraženo

 

Obraz nese vročení 1933, Kupka jej však z velké části namaloval již mezi lety 1925–27. Obraz Vanoucí modře II, který je ve sbírce pražské Národní galerie, je v literatuře uváděn s datací 1923–36. První malba této série, Vanoucí modře I – Vzpomínka na Estérel, se nachází ve sbírce Centre Pompidou a je datována do let 1923–24. Estérel je hornatá oblast při středomořském pobřeží jižně od Cannes a cyklus byl inspirován Kupkovou návštěvu těchto míst.

 

Obrazy Vanoucí modře II a III byly v roce 1946 vystaveny na Kupkově retrospektivě konané u příležitosti jeho pětasedmdesátin v pražském Mánesu, z které stát zakoupil řadu malířových děl. Vanoucí modře III koupil v Paříži někdy kolem poloviny 40. let od umělce propagátor abstrakce Pierre Peissi. V držení jeho dědiců pak obraz podle aukčního katalogu zůstal až do současnosti.

 

František Kupka: Vanoucí modře II
František Kupka: Vanoucí modře II / 1923-36
olej na plátně / 118 x 112 cm / Národní galerie v Praze

 

Obraz byl nabízen jako 33. položka exkluzivní večerní aukce, která čítala pouhých čtyřicet obrazů a soch, v čele s krajinou od Paula Cézanna. Vanoucí modře III přišly na řadu až po hodině, v osm hodin londýnského času. Dražba startovala na 1 milionu a licitátor cenu rychle vyhnal na 1,3 milionu liber – z on-line přenosu nebylo zřejmé, zda jde o reálné příhozy. Když viděl, že nad tuto částku nikdo nepůjde, obraz vrátil zpět. Cena 1,3 milionu liber by včetně provize a všech poplatků odpovídala 59 milionům korun.

 

Kupkův cenový rekord má hodnotu 62,4 milionu korun. Za tuto částku byl v červnu 2013 v Londýně vydražen obraz Studie na červeném pozadí z roku 1919. V Česku tento titul patří obrazu Tvar modré z roku 1913, který byl v roce 2012 na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery vydražen za 57,4 milionu korun. V loňském roce se na světových aukcích žádný abstraktní Kupka neobjevil. V Berlíně se za 9,6 milionu korun prodal pouze raný dívčí portrét Růžový klobouk z roku 1906.

 

 


Související články

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

Polský aukční trh s uměním 2023

Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...

9. února 2024
Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Dekáda světově úspěšných surrealistek

Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...

18. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<