Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně
12. prosince 2023
Text Koucká Tereza | Foto Dorotheum | Datum 09.11.2018
Josef Jelínek je jedním z umělců, jehož práce se na trhu neobjevují příliš často, ať již jde o malby nebo jím navržené loutky a hračky. Dorotheum Linz nyní nabídne jeho reprezentativní obraz z přelomu 19. a 20. století s motivem procházky po mořském pobřeží.
Josef Jelínek (1871– 1945), rodák z jihočeských Čimelic, byl žákem Maxmiliána Pirnera na pražské Akademii. Během studií podnikl cesty do Bruselu, Paříže a Holandska, zkušenosti získával na bruselské akademii a École des Beaux-Arts, kam se vrátil ještě po absolvování vojenské služby v roce 1896. O rok později vstoupil do SVU Mánes. Kromě maleb se věnoval také sochařství, a především loutkářství. Jeho doménou byly dřevěné, ručně malované soustružené loutky a také hračky. Obojí vznikalo ve spolupráci s novopackou firmou na výrobu hraček podnikatele Jana Válka a jeho rodiny (po znárodnění Tofa). Většinu svého života také věnoval pedagogické činnosti. Jako učitel kreslení působil postupně na reálkách na pražských Vinohradech, v Nové Pace a Turnově.
Obraz, který jde v Linci příští úterý do aukce, pochází z místní hornorakouské privátní kolekce. Tento olej na plátně měl být představen již v roce 1897 na pravidelné výroční prodejní výstavě Krasoumné jednoty v Rudolfinu. Na zadní straně obrazu se nachází štítek této výstavy s katalogovým číslem 963. Její katalog však končí číslem 950. Víme určitě, že Jelínek zde vystavil dílo s názvem Nálada, které v katalogu figuruje pod číslem 338. Je tedy možné, že nabízený obraz doplnil výstavu už mimo něj nebo se jedná o ten samý obraz, který je uvedený v katalogu, pouze se špatným číslem. Práce bude začínat na minimálním podání 2600 euro, jeho odhadní cenu dražebník udává v rozmezí 5 až 7 tisíc euro.
Doposud se na domácím trhu objevily pouze dvě desítky Jelínkových maleb. Frekvence jejich výskytu je velmi nízká, průměrně jeden až dva obrazy ročně. O moc více to není ani s připočtením zahraničních prodejů, jeho obrazy občas navíc nabídne nějaká z poboček rakouského Dorothea.
S podobným námětem a výtvarným pojetím se u nás dražila pouze Procházka na pláži z roku 1901, kterou v květnu 2007 prodalo Dorotheum za vyvolávací cenu 72 tisíc korun. Již v září stejného roku se však obraz dostal do aukce evropského umění 19. století v londýnské pobočce Christie's, překonal zde o více než 1300 euro horní hranici svého odhahu a skončil na částce 6400 euro, což je více než dvojnásobek doma dosažené částky, tehdejším kurzovým přepočtem tedy něco přes 164 tisíc korun. To je doposud nejvyšší cena zaplacená za Jelínkovo dílo v aukci celosvětově.
Domácí autorské maximum dodnes drží prodej Procházky na pláži z roku 2007 společně s obrazem Sekáč před čtyřmi lety vydraženým u European Arts za stejnou cenu.
V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....
12. prosince 2023Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...
5. prosince 2023O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...
23. listopadu 202312. prosince 2023
5. prosince 2023
23. listopadu 2023
15. února 2024
5. září 2022
9. května 2022
8. listopadu 2021