Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně
12. prosince 2023
Text Skřivánek Jan | Datum 27.05.2020
Na podzim uplyne 45 let od velké výstavy Jiřího Koláře v Guggenheimově muzeu v New Yorku. Na výstavě, která částečně běžela souběžně s retrospektivou Františka Kupky, bylo prezentováno na tři sta Kolářových koláží a asambláží. Jednu z nich na své aukci začátkem června nabídne společnost Etcetera.
Jiří Kolář s Thomasem Messerem v září 1975, foto: Guggenheim Museum
Výstava, která začala necelé dva týdny před umělcovými 61. narozeninami, byla Kolářovou dosud největší muzejní výstavu. Setkání Kupky a Koláře nebylo samozřejmě náhodné, obě výstavy se konaly z iniciativy ředitele muzea Thomase Messera, který se narodil v Bratislavě a před válkou studoval v Praze. Současně s výstavou v Guggenheimově muzeu měl Kolář tři další výstavy v newyorských galerií (Champlain Ravagnan, Harriet Griffin a Willard), které začaly v rozmezí pouhých několika dní.
Aukční katalog o nabízeném díle krom výstavy v Guggenheimově muzeu uvádí pouze, že prošlo galerií Harriet Griffinové a následně bylo ve sbírce paní William Edwardsové. Ve skutečnosti, jak dokládají štítky na zadní straně, byla tato drobná asambláž v Guggenheimově muzeu vystavena hned dvakrát. Poprvé na výstavě na podzim 1975, podruhé v roce 1978.
Jiří Kolář: Objektová báseň, 1971,
asambláž, koláž, dřevěná deska, plexibox, 40 × 30 cm,
cena: 120 000 Kč (+ 20% provize), Etcetera 6. 6. 2020
Poprvé je jako zapůjčitel uvedena Harriet Griffin Gallery, podruhé Mrs. William Edwards. V názvu výstavy je na druhém štítku uvedeno Director's Attention. Výstava tohoto jména se na stránkách muzea ani v dobovém tisku neobjevuje, od ledna do března 1978 nicméně muzeum hostilo výstavu Jiří Kolář at the Guggenheim a lze tedy předpokládat, že šlo právě o ni.
O identitě sběratelky paní Edwardsové toho z otevřených zdrojů na internetu mnoho zjistit nejde. I to málo, co dohledat lze, nicméně ještě zvyšuješ atraktivitu díla. Manželé Sibyla H. Edwardsová a William C. Edwards Jr. jsou ve výročních zprávách Guggenheimova muzea z druhé poloviny 70. let uváděni jako významní podporovatelé muzea a Kolář byl zjevně jejich oblíbeným autorem.
Ve zmíněném roce 1978 muzeu věnovali 34 Kolářových děl a koupi jednoho zafinancovali. V roce 1979 muzeu darovali další rozměrnou Kolářovu chiasmáž (120 na 150 cm) a když o rok později paní Sibyla zemřela, věnoval její manžel ve vzpomínce na ni muzeu dalších dvacet obrazů a prací na papíře, mezi nimi i pět Kolářů.
Zadní strana nabízeného díla, vpravo štítek Harriet Griffin Gallery,
vlevo dva štítky z Guggenheimova muzea z let 1975 a 1978.
V jednom z katalogů MoMA ze začátku 60. let je Mrs. William C. Edwards Jr. uvedena jako tajemnice Dallas Museum for Contemporary Art. Že patrně jde o stejnou paní Edwardsovou, naznačuje skutečnost, že v roce 1983 muzeum dostalo darem na její památku Kolářovu asambláž Sen mladého Kolumba z roku 1980.
Jiří Kolář je nejčastěji nabízeným českým autorem na zahraničních trzích. Jen v loňském roce bylo na aukcích v Itálii, Belgii, Nizozemí, Německu, Francii, Švédsku, Velké Británii, Spojených státech a dokonce i Jižní Africe nabízeno na 150 Kolářových děl. Týden před Vánoci byla v newyorské aukční síni Doyle spolu s dalšími třemi díly prodaná i nyní nabízená asambláž. Prodala se bez výraznějšího nárůstu za necelých sto tisíc korun. Na aukci společnosti Etcetera v sobotu 6. června večer bude startovat na 120 tisících (+ 20% provize).
Kolářova díla v aukčním katalogu Doyle Auctions, New York 18. 12. 2019
Kolářův aukční rekord má hodnotu více než půl milionu korun. Nejdráže se před čtyřmi lety na aukci Arthouse Hejtmánek prodalo jedno z umělcových charakteristických jablíček, z plošných koláží a asambláží maximum drží rozměrná koláž Duben z roku 1985, která se již před deseti lety na aukci 1. Art Consulting prodala za 540 tisíc korun.
Z koláží, které prošly výstavami v Guggenheimově muzeu, se na českých aukcích dosud objevila jen jedna. Velkoformátový Rozhovor o paní Recamier z roku 1971, který se před sedmi lety na aukci společnosti Orlys prodal za vyvolávací cenu 322 tisíc korun.
V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....
12. prosince 2023Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...
5. prosince 2023O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...
23. listopadu 202312. prosince 2023
5. prosince 2023
23. listopadu 2023
10. července 2016
13. března 2016
15. února 2016
5. února 2024
23. ledna 2024
2. ledna 2024