Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně
12. prosince 2023
Text Koucká Tereza | Foto Galerie Pictura | Datum 27.03.2017
Jedním z nejzajímavějších děl večerní aukce Galerie Pictura ve středu 29. března bude Portrét Geneviève od Andrého Deraina. Jde o vůbec první umělcův "neanonymní" portrét, který se objevil na domácím trhu. Začínat bude na minimálním podání 550 tisíc korun (bez provize).
Tento signovaný olej zobrazuje Derainovu neteř Geneviève, dceru jeho sestry, kterou měl velmi rád a portrétoval ji průběžně odmalička až do její dospělosti. Obraz vznikl na konci 30. let, tedy v době, kdy se Derain nejvíce věnoval právě figurálním námětům a obracel se pomalu zpět ke klasicismu. Obraz je uvedený v soupisu autorova díla (č. 1854). Na rubu plátna se nachází výstavní štítek Van Diemen-Lilienfeld Galleries v New Yorku.
Deraiových maleb prošlo domácím trhem již 14, figurativní náměty jsou přitom zcela v menšině a portrét Geneviève se mezi nabízenými díly dosud neobjevil. Nejdráže se prodala Hlava ženy, která v únoru 2013 vystoupala na aukci 1. Art Consulting z necelých 2 až na 4,39 milionu korun. Tento poměrně raný obraz (1914), byl publikován v malířově souborném katalogu a vystavován v muzeu Thyssen-Bornemisza v Madridu. Následují dvě krajiny, obě prodané stejnou aukční síní: Zátiší v krajině z roku 1950 za 1,97 milionu (loni se tento obraz objevil na trhu znovu a prodal se za o pár desítek tisíc nižší cenu) a Sous - Bouis en Provence za 1,95 milionu korun.
12. prosince 2023Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...
5. prosince 2023O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...
23. listopadu 202312. prosince 2023
5. prosince 2023
23. listopadu 2023
13. května 2017
29. března 2017
23. ledna 2017
26. září 2022
30. ledna 2022
24. května 2018