Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně
12. prosince 2023
Text Skřivánek Jan | Datum 23.04.2015
Z mezinárodní perspektivy je nejzajímavějším segmentem českého umění meziválečná fotografie. Díla Františka Drtikola, Josefa Sudka a Jaromíra Funkeho se na aukcích v New Yorku, Londýně a Paříži prodávají za násobně vyšší ceny než v Praze. Nutno však dodat, že špičkové fotografie jmenovaných autorů se na českých aukcích ani neobjevují, protože zde pro ně není trh. Nebo alespoň donedávna nebyl.
|
Změnu trendu by mohly signalizovat loňské výsledky, kdy se za jediný rok prodalo víc fotografií než v předchozích pěti letech dohromady. Mezi nimi i šest z deseti nejdražších snímků českých aukcí. V nových autorských rekordech se mimo jiné prodaly práce Františka Drtikola, Josefa Sudka a Jaroslava Rösslera. Dohromady sběratelé a investoři loni za fotografie utratili téměř 13 milionů korun. O loňský Drtikolův rekord se postaral ženský portrét z poloviny 20. let, který se na aukci 1. Art Consulting prodal za 504 tisíc korun. To je současně dosud nejvyšší cena zaplacená na aukci v Česku za fotografii.
Vysoká cena se v tomto případě odvíjela hlavně od skutečnosti, že šlo o dobovou zvětšeninu, spadající časově do Drtikolova vrcholného období. Z hlediska kompozice se nicméně nejednalo zrovna o nejcharakterističtější z jeho prací. V průběhu roku byly za více než sto tisíc korun draženy ještě tři další Drtikolovy fotografie: Salome z roku 1919 se u Prague Auctions prodala za 150 tisíc, figurativní Kompozice z roku 1924 a jeden z listů alba Z dvorů a dvorečků staré Prahy byly na aukci společnosti Zezula vydraženy za 130 a 118 tisíc korun.
František Drtikol: Sněžná vlna / 30. léta hnědavý tón / 16,6 × 38,3 cm
|
Nejdražší v loňském roce ve světě vydražený Drtikolův snímek, akt z roku 1929, se prodal v dubnu na aukci Sotheby’s v New Yorku za 100 tisíc dolarů, tehdejším kurzem tedy přibližně za 2 miliony korun. Umělcův historický rekord je přitom ještě více než trojnásobný. Před osmi lety byl reprodukovaný snímek Sněžná vlna ze začátku 30. let na aukci Sotheby’s vydražen za bezmála 6,5 milionu korun (top 10 české fotografie). Berlínská galerie Kicken, která se na fotografii specializuje, před pár lety nabízela privátně jednu z variant Drtikolovy slavné Vlny dokonce za 400 tisíc eur, tedy více než 10 milionů korun (více zde).
Se zmiňovanými snímky, jež patří mezi Drtikolova vrcholná díla, ve kterých inscenoval ženské akty na pozadí geometrických kulis, se žádná z fotografií dražených v Česku nemůže srovnávat. Či přesněji až dosud nemohla. Na dubnové aukci Adolf Loos Apartment and Gallery bude nabízen snímek The Bow (Oblouk či Kruhové výseče) z roku 1928, který do této kategorie patří. A to jak svým námětem, tak provedením. Jde o signovaný dobový pigmentový tisk v autorské adjustaci, jehož dražba bude startovat na částce půl milionu korun (bez aukční provize). Na světovém trhu byla tato fotografie (jiná zvětšenina) naposled dražena před třinácti lety – na aukci v New Yorku se prodala za 2,4 milionu korun. Ceně tehdy jistě pomohlo, že prodávajícím bylo Museum of Modern Art, které se takto zbavovalo některých duplikátů ve svých sbírkách. Aukční síň k provenienci nyní nabízené fotografie uvádí pouze, že pochází ze sbírky českého sběratele žijícího v zahraničí.
František Drtikol: |
František Drtikol byl ve druhé polovině 20. let na vrcholu sil a těšil se též značnému mezinárodnímu renomé. „Postupně se dále modernizoval Drtikolův styl, látky a draperie mizely, pozadí bez dekorativních příkras bylo ještě bohatěji členěno stínem. Nadále vyrůstal význam světelné modulace, těla modelek někdy bývala zachycována jenom v detailech, akcentujících krásu elementárního tvaru,“ charakterizuje fotografovu tvorbu z let 1927–29 ve své monografii Vladimír Birgus. Drtikol svými snímky obesílal výstavy po celém světě; již na výstavě dekorativních umění v Paříži v roce 1925 například získal Grand Prix. Ne všude se však jeho práce setkávaly s pochopením. „Dovoz takovéhoto druhu snímků do této země je zakázán zákonem. (…) musejí být roztrhány ve jménu zákona,“ cituje Birgus z dopisu pořadatelů fotografické výstavy v Chicagu, kteří Drtikolovi s politováním sdělují, že jeho práce byly zkonfiskovány celníky, protože na ženských aktech nejsou vyretušované chloupky.
František Drtikol: Phantasie / 1930 bromostříbrná fotografie / 29 × 22 cm cena: 413 000 Kč / 1. Art Consulting |
Svébytnou část Drtikolova fotografického díla představují snímky z 30. let, ve kterých živé modelky nahradily papírové figurky protáhlých tvarů. Dlouho byly vnímány jen jako epilog v tvorbě poněkud podivínského fotografa, který nakonec svůj ateliér zavřel, aby se mohl plně věnovat studiu buddhismu, v posledních letech však zájem o ně roste. Před rokem byla například fotografie nazvaná Matka Země z roku 1930 v New Yorku vydražena za milion korun. V Česku pak až do loňska cenový rekord držel snímek Phantasie ze stejného roku, který byl před pěti lety vydržen za 413 tisíc korun.
Vysoké částky, za které se prodají Drtikolovy autorské snímky, mají jen minimální vliv na ceny jeho ateliérových prací. Portréty slavných osobností jsou běžně nabízeny od pěti do dvaceti tisíc korun, standardní zakázkové práce ještě levněji. Poměrně dobře si naopak vedou novodobé zvětšeniny z originálních negativů. Album deseti Drtikolových aktů vydané v roce 2003 fotografovou dcerou Ervinou Bokovou se loni v listopadu v Paříži prodalo za více než 200 tisíc korun. Dva snímky z portfolia z roku 1996 byly ve stejném termínu na aukci sbírky manželů Cullenových v Londýně vydraženy jen o pár tisíc korun levněji.
V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....
12. prosince 2023Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...
5. prosince 2023O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...
23. listopadu 202312. prosince 2023
5. prosince 2023
23. listopadu 2023
8. dubna 2012
15. února 2012
1. dubna 2011
10. dubna 2017
10. října 2016
13. června 2016