Dorotheum 22. 5. 2010 - tisková zpráva

Výsledky květnové aukce Dorothea, která se uskutečnila 22. května v pražském hotelu Marriott, hovoří o eminentním zájmu o kvalitní výtvarné a užité umění. Sobotní dražba byla ve znamení děl Emila Filly a významných českých krajinářů 19. století. Úspěch u dražitelů zaznamenal také špičkový nábytek.


Emil Filla: Zátiší s rybou / 1926 / olej na plátně / 46,5 x 65 cm / cena: 2 000 000 Kč

Letos druhá aukce společnosti Dorotheum nabídla téměř 600 položek výtvarného, užitého umění a starožitností. Nejdražším prodaným dílem se stalo „Zátiší s rybou“ od nestora české výtvarné moderny, Emila Filly. Olejomalba, která vznikla na konci 20. let minulého století, se vydražila za 2 miliony korun (všechny ceny jsou uváděny bez aukční provize).

V aukci uspěl také výjimečný obraz „Jaro (U plotu)“ od Václava Brožíka, který si nový majitel odnesl za 1 milion korun. „Jde o žánrový výjev, který se u Brožíka – malíře především historických námětů – nevyskytuje často. Obraz patří k nejpůvabnějším z autorovy dílny,“ uvádí Mária Gálová, ředitelka české pobočky Dorothea. 


Václav Brožík: Jaro (U plotu) / olej na plátně 81 x 64 cm / cena: 1 000 000 Kč

Velkou pozornost vzbudily krajinomalby žáků Mařákovy školy, Oty Bubeníčka a Františka Kavána. Cena Bubeníčkova plátna „Horská bystřina“ se vyšplhala ze 150 na 500 tisíc korun. „Letní krajina“ od Františka Kavána byla odklepnuta za 550 tisíc korun. „Tato plátna vynikají nejen krásou a formátem, ale také obdobím svého zrodu. Vznikla totiž v letech, která lze považovat za nejzásadnější v tvorbě obou autorů. Právě díky tomu je o ně na našem trhu stále výraznější zájem,“ vysvětluje Jan Nízký, expert Dorothea přes výtvarné umění.

Aukce nabídla také tvorbu předních slovenských autorů 20. století. Mezi klíčovými díly v nabídce nechyběla tempera „Žongléři“ od Cypriana Majerníka. Dražitelé o ni svedli dynamický boj a dílo opustilo aukční síň s kladívkovou cenou 340 tisíc korun.


František Kavan: Letní krajina / olej na plátně / 77 x 97 cm / cena: 550 000 Kč

 

Už tradičně byl zájem o umělce ze Skupiny 42. „Krajina s větrníky“ od Kamila Lhotáka se prodala za 190 tisíc korun. Nevelká plastika „Pavučina“, která vznikla pod rukama Ladislava Zívry, jediného sochaře v rámci Skupiny 42, byla vydražena za 280 tisíc korun.
Z užitého umění vzbudil největší pozornost hodnotný nábytek, který je mezi sběrateli čím dál vyhledávanější. Zatímco biedermeierový jídelní stůl se vydražil za 140 tisíc korun, cena barokní komody s proskleným nástavcem dosáhla výše 280 tisíc korun.


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<