Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně
15. února 2024
Text Koucká Tereza | Foto Art+ | Datum 09.08.2016
První pololetí letošního roku bylo pro české umění velmi úspěšné nejen doma, ale i v zahraničí. Deset nejdražších bohemik se prodalo v součtu za částku přesahující 2,57 milionu eur. To je téměř 70 milionů korun.
V top 10 figurují tradiční jména: Toyen, Josef Šíma, Zdeněk Sýkora, František Kupka. Mezi ně se vmísili ještě Emil Filla a Václav Špála a neobvykle také Georg Kars. Vysoké ceny naznačují, že kupci (patrně s výjimkou Kupky a Karse) byli nejspíš zájemci z České republiky.
Nejúspěšnějším autorem co do počtu děl a výše jejich ceny, je letos zatím Josef Šíma. Do první desítky přispěl nejen svým rekordním prodejem tempery Troska (více zde), ale i třemi dalšími obrazy. Ostatní jmenovaní umělci jsou v první desítce zastoupeni vždy jedním dílem. Že šlo pro Šímu skutečně o výjimečné pololetí, svědčí i součet cen všech jeho letošních prodejů. Za třináct Šímových prací, většinou maleb, sběratelé od ledna do června utratili více než 35 milionů korun.
Předpoklad, že za řadou prodejů budou kupci z České republiky, potvrzuje mimo jiné Šímův obraz Městská krajina, který se v dubnu prodal v Paříži za 35 tisíc eur (bez aukční provize) a již koncem května byl znovu nabídnut na pražské aukci galerie Vltavín. Zde našel nového majitele za 2,88 milionu korun, tedy za více než dvojnásobek původně realizované ceny.
V první patnáctce, kterou pro rozšířený přehled uvádíme níže celou, se objevují ještě dvě práce na papíře od Františka Kupky a také dvě díla malířů 19. století, Josefa Mánesa a Maxmiliána Haushofera (více o nich zde a zde). Nová autorská maxima zaznamenali v tomto pololetí díky zahraničním prodejům kromě Šímy také Zdeněk Sýkora (zde) a pro zahraniční trh i Toyen (zde).
Do přehledu jsme nezařadili abstraktní obraz dražený v únoru aukční síní Bonhams jako dílo Františka Kupky. Obraz je pro Kupku velmi atypický a nemá za sebou žádnou publikační nebo výstavní historii. Chybí i v nedávno vydaném soupisu malířových olejomaleb. Věnujeme se mu proto v samostatném článku (více zde).
Není-li uvedeno jinak, jsou ceny včetně aukční provize (bez dalších poplatků a DPH). Rozměry poměrem odpovídají originálním velikostem kromě obrazu Zdeňka Sýkory, který je nepatrně zmenšen. Letošní top 10 českých aukcí je zde.
Prodej tohoto rozměrného, mnohokrát reprodukovaného obrazu znamená nový malířčin aukční rekord na zahraničním trhu a současně nejvyšší cenu za malířčino poválečné dílo. V přepočtu činí jeho cena více než 23 milionů korun. K prodeji vysoko nad horní hranicí odhadní ceny (610 tisíc eur) patrně přispěl i celostránkový inzerát v dubnovém čísle Art+Antiques, který na aukci upozornil české sběratele (více také zde). Na domácím trhu se za více než 20 milionů korun doposud prodalo jen jedno dílo Toyen, olej Spící z konce 30. let. Před 7 lety našel u Pictury nového majitele za 23,31 milionu korun.
Tato malba z majetku Jiřího Voskovce se stala pátým nejdražším dílem červnové aukce Christieʼs v Paříži a zároveň určila nový Šímův celosvětový aukční rekord. Horní hranice odhadní ceny se 100 tisíci eur (bez aukční provize) byla pro obraz patřící do autorova surrealistického období konce 20. a 30. let, značně podhodnocená. Podobné obrazy se na trhu objevují zcela ojediněle. Výsledná cena předčila i dosavadní české aukční maximum obrazu Léda s labutí, který se prodal v roce 2008 na aukci Galerie Art Praha za 17,23 milionu korun (více zde).
Galerie Lempertz v Kolíně nad Rýnem patří k pravidelným prodejcům Sýkorových děl. Prodejem tohoto monumentálního liniového obrazu se její letošní červnová aukce postarala o Sýkorův nový autorský rekord. Ten činí v přepočtu zhruba 5,7 milionu korun a překonal předchozí maximum oleje Dva trojúhelníky o více než 1 milion korun (více zde).
Tento olej na plátně je signovám a datován v levém dolním rohu. Dosažená kladívková cena na sále byla 148 tisíc eur. Informace k provenienci ani odhadní ceně bohužel nejsou k dispozici.
Tato kresba Františka Kupky pochází ze soukromé sbírky v Paříži. V pravé části obrazu je věnování malíři Eugenu Gasperinimu a Kupkův podpis. Odhadní cena byla stanovena v rozmezí 20 až 30 tisíc eur (bez provize). Výsledná cena ji překonala několikanásobně a stala se tak sedmou celosvětově nejdražší Kupkovou kresbou.
Signované dílo Kralupského rodáka Georga (Jiřího) Karse s odhadní cenou mezi 25 a 32 tisíci eur. Dosažená kladívková cena na sále se rovnala dvojnásobku horní hranice odhadní ceny. Jde o třetí nejvyšší cenu za Karsovo dílo na mezinárodním trhu.
Další, tentokrát bezejmenný pozdní Šímův obraz je signován a datován v pravém dolním rohu. Jako jediné z děl první desítky nejdražších bohemik jeho prodejní cena nedosáhla odhadní ceny stanovené v rozmezí 70 až 80 tisíc eur.
Tento nepojmenovaný olej je signován v pravém dolním rohu. Jeho odhadní cena byla stanovena v rozmezí 40 až 50 tisíc eur (bez provize). Kladívková cena překonala její horní hranici o 3 tisíce eur.
Pro Špálu typické květinové zátiší pochází z roku 1928, vročení i signatura jsou patrné v pravém dolním rohu obrazu. Cena byla odhadována v rozmezí 32 až 44 tisíc eur bez provize. Kladívková cena byla nakonec o více než 8 tisíc vyšší než horní hranice odhadu.
opakovaný prodej: European Arts 17. 3. 2018
Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024
15. února 2024Polský aukční trh s uměním 2023
Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...
9. února 2024Dekáda světově úspěšných surrealistek
Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...
18. ledna 202415. února 2024
15. února 2024
7. února 2024
13. února 2024
7. února 2024
5. února 2024